fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

RRSO, kredyty, hipoteki, waluty, oprocentowanie,

Fotorzepa
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) pozwala na łatwiejsze porównanie ofert banków. Oprócz oprocentowania uwzględnia także pozostałe koszty kredytu – np. prowizje.
• Ile wynosi dziś RRSO dla kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, spłacanego w ratach równych? Analitycy Comperii.pl zebrali oferty kredytów hipotecznych dla trzech walut: PLN, EUR, CHF (poza standardowymi propozycjami banków znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe).
– W pierwszej połowie maja dla modelowego kredytu hipotecznego na rynku było 49 ofert dla kredytu w złotych, 25 ofert dla kredytu w euro i zaledwie 13 propozycji dla franka szwajcarskiego – mówi Marcin Zienkiewicz, analityk Comperii.pl. – Średnie RRSO kredytów hipotecznych w PLN spadło w maju – w stosunku do kwietnia – o 0,05 pkt proc., do poziomu 6,45 proc. To rezultat pojawiania się promocyjnych ofert.
• W przypadku kredytów w walutach obcych, w ujęciu miesiąc do miesiąca, nastąpił również spadek o 0,08 pkt proc., do poziomu 4,97 proc., dla kredytów w europejskiej walucie i wzrost 0,06 pkt proc., do poziomu 5,95 proc., dla pożyczek w szwajcarskiej walucie– podaje Comperia.pl.
• Zdaniem Marcina Zienkiewicza warto pamiętać, że z pozoru niższe oprocentowanie kredytów w walutach obcych wcale nie musi być korzystniejsze. – Koszty spreadów i nerwowość związana z nagłymi wahaniami kursów walutowych z pewnością rekompensują posiadaczom kredytów złotowych nominalne różnice w kosztach kredytu – twierdzi analityk.
Założenia:
– wartość nieruchomości: 300 tys. zł
– kwota kredytu: 200 tys. zł
– okres kredytowania: 30 lat
– raty równe,
– kredyt na mieszkanie używane
RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA