fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wyniki handlowego nie spodobały się inwestorom

Rozczarował niski wzrost przychodów. Bank miał wzrost wyniku prowizyjnego, ale wynik odsetkowy był niższy niż rok temu.
Rzeczpospolita
Zysk Banku Handlowego był zgodny z prognozą, ale inwestorzy zareagowali na wyniki negatywnie
 
Bank Handlowy wypracował w pierwszym kwartale zysk netto w wysokości 181 mln zł, o 20 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wynik był zgodny z prognozami analityków, ale kurs akcji banku spadał wczoraj o ponad 4 proc.
– Zysk banku jest zgodny z oczekiwaniami, ale głównie za sprawą kosztów i rezerw,  natomiast przychody w zasadzie stanęły w miejscu – tłumaczy Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities.
Przychody zwiększyły się zaledwie o 1 proc. w skali roku, ale prezes Sławomir Sikora zapowiada ich szybszy wzrost w kolejnych kwartałach. Natomiast koszty wzrosły o 6 proc. i w efekcie relacja kosztów do dochodów zwiększyła się z 54 do 57 proc.
– Zgodnie ze strategią chcemy, by przychody rosły w tempie dwucyfrowym, a wskaźnik kosztów do dochodów będzie spadał i zbliżał się do docelowego poziomu około 50 proc. – tłumaczy prezes Sikora. Jednak zdaniem analityków będzie to trudne.
Bank liczy na wzrost akcji kredytowej. – Chcemy, by 2011 rok był okresem wzrostu wolumenów. Widać to już w segmencie korporacyjnym, chcemy podtrzymać ten trend. Liczymy na solidny, dwucyfrowy wzrost kredytów korporacyjnych – zapowiada prezes Banku Handlowego.
W ujęciu rocznym wartość portfela kredytów dla przedsiębiorstw zwiększył się o 11 proc., do poziomu blisko 7 mld zł. Bank chce odwrócić tendencję spadkową w części kredytów gotówkowych, wywołaną wprowadzeniem rekomendacji T (zaostrzającej kryteria ich udzielania). Łącznie portfel kredytów detalicznych spadł w ujęciu rocznym o 4 proc., do 5,1 mld zł.
Udział kredytów zagrożonych spadł z poziomu 11,5 proc. do 11,2 proc.
– Spodziewamy się, że w tym roku jakość portfela kredytowego będzie się poprawiać, także w części detalicznej – mówi szef Banku Handlowego. Odpisy na kredyty wyniosły w pierwszym kwartale 41,9 mln zł i były niższe o ponad 45 proc. niż rok wcześniej.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA