fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Kaczyński: "musimy odnowić ziemię"

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Paweł Majewski
Czytaj o wczorajszych uroczystościach w Smoleńsku oraz manifestacji w Warszawie
21:19
Zebrani przed Pałacem Prezydenckim rozpoczęli modlitwę kończącą zaplanowane na dziś uroczystości.
21:06
- Mogę tylko powiedzieć jedno słowo: dziękuję. To co zwróciło moją uwagę i z czego czerpię olbrzymią radość to wielka liczba osób młodych. Dziękuję młodzieży, młodemu pokoleniu - mówi Kaczyński do tłumu sympatyków.
21:03
Jarosław Kaczyński prowadzący "marsz pamięci" dotarł przed Pałac Prezydencki.
20:43
Jako "skandal, który okrył mrokiem pierwszą rocznicę katastrofy samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem" ocenia radio Echo Moskwy zamianę tablicy na lotnisku Siewiernyj.
20:41
Uczestnicy "marszu pamięci" zatrzymują się pod kościołem św. Anny, w którym znajduje się zabrany sprzed Pałacu Prezydenckiego krzyż harcerski.
20:24
Zakończyła się msza święta w archikatedrze św. Jana. Zebrani szykują się do "marszu pamięci".
19:38
Prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka uczestniczą w uroczystym koncercie poświęconym pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
19:08
Msza św. w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej trwa w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Mszę koncelebruje 33 księży. Po nabożeństwie przed Pałac Prezydencki przejdzie "marsz pamięci". Czytaj więcej o mszy i marszu pamięci
19:06
Para prezydencka i rodziny pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli pod Smoleńskiem, uczestniczyli w mszy świętej w kaplicy w Pałacu Prezydenckim - informuje Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.
18:57
Koncert "In memoriam" w wileńskim akademickim kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty kończy litewskie uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej
18:56
"Jest zadziwiające, że brat bliźniak Lecha Kaczyńskiego - Jarosław - w tym dniu nie poleciał do Krakowa, lecz został w Warszawie, by wiecować. Odmówił udziału w oficjalnych obchodach" - przekazuje rosyjska telewizja NTV.
18:31
Około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu na placu Trafalgar. Organizatorami były: Klub "Gazety Polskiej" i Polska Wszechnica w W. Brytanii.
18:30
Po południu przed Pałacem Prezydenckim zebrało się ok. 7 tys. osób - szacują służby porządkowe.
18:22
Tablica ze słowami o "sowieckim ludobójstwie w Katyniu", zdjęta z kamienia w Smoleńsku, zostanie przekazana Polsce. Tak zdecydowały miejscowe władze - informuje rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow. Wcześniej podawano, że tablica znajdzie się w kompleksie muzealnym w Lesie Katyńskim.
18:02
"Mocne słowa" - komentuje w programie TVN "Kawa na ławę" wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego europoseł PiS Tadeusz Cymański. "Przez kogo zostali zdradzeni o świcie?" - pyta poseł PO Jerzy Fedorowicz. "Każdy ma prawo do własnych odczuć i przemyśleń" - ocenia Eugeniusz Kłopotek z PSL.
17:39
Pomnik nagrobny Arkadiusza Rybickiego poświęcony na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. W uroczystości uczestniczy ok. 200 osób: rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele władz i organizacji.
17:37
Teren przed Pałacem Prezydenckim pustoszeje. Ludzie idą na koncert na Plac Zamkowy.
17:30
Happening "Las Smoleński" na Krakowskim Przedmieściu. W powietrze ulatuje kilkaset białych i czerwonych balonów, do każdego przyczepiona jest kartka z nazwiskiem jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej.
17:25
Obelisk z epitafium poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej  odsłonięty w Kielcach. We wnętrzu głazu - ustawionego obok 96 dębów - umieszczona została urna z ziemią z miejsca tragedii.
17:09
- Ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali. Nie udało się. Pamiętamy i będziemy pamiętać, bo szanujemy naród polski i szanujemy siebie - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu.
17:03
Ponad 500 osób przeszło główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - w Marszu Milczenia i Pamięci. Marsz zorganizowały m.in. Klub Gazety Polskiej, Ruch Odbudowy Polski, Stowarzyszenie Forum dla Ojczyzny i PiS.
17:02
Koncert "Polskie śpiewanie" rozpoczyna się na Placu Zamkowym. Koncert zorganizował Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy w Smoleńskiej.
16:54
Rzecznik MSZ Marcin Bosacki: resort konsekwentnie wydawał negatywną opinię w sprawie rosyjskiej propozycji zamiany tablicy na miejscu katastrofy Tu-154 M pod Smoleńskiem, a MSZ nie zostało uprzedzone, że tablica w nocy z piątku na sobotę zostanie wymieniona. O stanowisku rosyjskiego MSZ
16:32
Zebrani na Krakowskim Przedmieściu skandują imię prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
16:26
Trzeba domagać się od władz budowy pomnika na Krakowskim Przedmieściu; jeżeli będzie potrzeba, sami taki pomnik zbudujemy - mówi socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski podczas spotkania inaugurującego działalność Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. "Zbudujemy, zbudujemy!" - skandują ludzie.
16:12
Zgromadzenie publiczne przed Pałacem Prezydenckim przebiega bez zakłóceń - informuje rzecznik KSP Maciej Karczyński.
16:09
10 kwietnia 2010 r. nigdy nie zapomnimy, będziemy pamiętać o ludziach, którzy reprezentowali Rzeczpospolitą - mówi we Włocławku ordynariusz bp Wiesław Mering.
15:37
Prezydentowa Anna Komorowska spotyka się w Belwederze z częścią rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Spotkanie jest niedostępne dla mediów.
15:17
"Zostali zdradzeni o świcie" - mówi o ofiarach katastrofy, nawiązując do wiersza Zbigniewa Herberta, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uczestniczy on w spotkaniu inaugurującym Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego.
14:50
Rosyjskie MSZ wyraża zdziwienie polską reakcją na wymianę tablicy w Smoleńsku. "Polskie władze wiedzą, iż językiem państwowym na terytorium Federacji Rosyjskiej jest rosyjski. (...) Polska strona była w pełni informowana zarówno o niedopuszczalności działań bez oficjalnego uzgodnienia, jak i o konieczności szybkiej zamiany tablicy" - czytamy w oświadczeniu.
14:49
W Sali Kongresowej w Warszawie trwa spotkanie inaugurujące Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Obecni są politycy PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński, witany owacjami na stojąco. Spotkanie rozpoczął aktor Jerzy Zelnik. Czytaj więcej o powstającym Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego
14:44
- Oddali życie za swą przyjaźń z Ojczyzną, za swoje miejsce we wspólnocie narodu, za służbę w szeregach obrońców polskiej wolności - mówi podczas mszy w Gdańsku o ofiarach katastrofy abp Sławoj Leszek Głódź.
14:43
W kościołach na Ukrainie odprawiane są msze w intencji ofiar, a program pierwszy państwowej telewizji nadaje transmisję z uroczystości żałobnych na Powązkach. - W tych trudnych chwilach jesteśmy z wami, bracia Polacy - mówią w trakcie relacji ukraińscy komentatorzy.
14:32
- Nas nikt o zdanie nie pytał - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak pytany, dlaczego politycy tej partii nie uczestniczyli w państwowych uroczystościach na Powązkach. Czytaj więcej o składaniu przez PiS wieńców na Powązkach
14:32
Były próby handlu zniczami przed Pałacem Prezydenckim bez zezwolenia - mówi rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak. Strażnicy zlikwidowali 3 stoiskl i nałożyli 2 mandaty karne. Udaremniono też próby sprzedaży zniczy z samochodów.
14:02
Polacy mieszkający we Francji modlą się w intencji ofiar katastrofy w największym polskim kościele w Paryżu. Czytaj więcej o uroczystościach w Paryżu
13:57
W czeskiej Pradze odbył się koncert "Requiem Smoleńskie". Wysłuchało go około 1,2 tys. osób, w tym prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus i sekretarz stanu MSZ Jan Borkowski.
13:56
Na Krakowskim Przedmieściu trwa zbiórka podpisów pod petycją o postawienie pomnika w kształcie 96 promieni.
13:48
Buka zielonego sadzą obok kościoła ewangelickiego w Szczyrku miejscowi luteranie. Wcześniej w modlitwie wspominali 96 ofiar katastrofy.
13:43
- Nie możemy spuścić kurtyny milczenia, ponieważ ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, skazani są na jej powtarzanie. Ale z tej przeszłości musimy brać ogień, a nie popioły - mówi w homilii w warszawskiej archikatedrze wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Czytaj więcej o mszy w katedrze
13:43
Swietłana Miewiediewa, żona prezydenta Rosji, odwiedza ambasadę RP w Moskwie, by uczcić pamięć ofiar katastrofy. "Do dzisiaj nie słabnie ból po tej stracie" - pisze w księdze żałobnej. Czytaj więcej o wizycie Miedwiediewej w polskiej ambasadzie
13:20
Na  telebimie na Krakowskim Przedmieściu rozpoczyna się emisja filmu Anity Gargas "10.04.10" - podaje niezalezna.pl
13:00
Rozpoczyna się msza św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Uczestniczą w niej rodziny, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim, ministrowie, parlamentarzyści, władze stolicy. Mszy przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Czytaj więcej o mszy w katedrze
12:57
"Któż z mógłby się spodziewać, że w samą rocznicę smoleńskiej katastrofy będziemy mieli jeszcze jeden wbity nóż w serce narodu? Bo jak inaczej określić rosyjską prowokację - zmianę tablicy i treści napisu" - mówi podczas mszy świętej na Jasnej Górze przeor sanktuarium o. Roman Majewski.
12:53
"Dziś, po upływie roku od tamtych tragicznych wydarzeń, gromadzimy się tu na wspólnej modlitwie, kończąc niejako rok żałoby: ale pełni zadumy, współczucia i zamyślenia w odczytywaniu tego znaku czasu" - mówi podczas mszy św. w Gnieźnie prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.
12:52
150 wiernych uczestniczy we mszy za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, odprawionej w kaplicy parafii katolickiej w Smoleńsku. Czytaj więcej o nabożeństwie w Smoleńsku
12:45
Straż Miejska rano zatrzymała mężczyznę, który wyszedł z baru Przekąski-Zakąski na Krakowskim Przedmieściu i lżył osoby czczące pamięć zmarłych - donosi reporter "Rz". Czytaj więcej o incydencie
12:40
10 kwietnia 2011 w obiektywach fotoreporterów agencji Fotorzepa. Zobacz galerię zdjęć.
12:33
Na warszawskich Powązkach kwiaty składają politycy PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński. Dzieje się to już po zakończeniu oficjalnych uroczystości w tym miejscu.
Czytaj więcej o składaniu przez PiS wieńców na Powązkach
12:25
W Moskwie, Petersburgu i innych miastach Federacji Rosyjskiej z inicjatywy Kongresu Polaków w Rosji odprawione zostały msze święte w intencji ofiar katastrofy - pisze PAP.
12:17
"Łączę się z wami w tej szczególnej narodowej modlitwie. Niech Chrystus, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem (...) umocni wasze serca w przeżywaniu tego bolesnego doświadczenia" - mówi do Polaków papież Benedykt XVI. Czytaj więcej o papieskim błogosławieństwie
12:10
Przed Pałacem Prezydenckim kończy się projekcja filmu "Mgła", który pokazywany był na telebimie wystawionym przy Krakowskim Przedmieściu.
12:01
- Trwają rozmowy między protokołami dyplomatycznymi Polski i Rosji na temat ceremoniału poniedziałkowych uroczystości w Smoleńsku - mówi dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Czytaj wcześniejszą informację
11:55
"Służby porządkowe z niewyjaśnionych przyczyn uniemożliwiły wspólne składanie wieńców i zniczy pod Pałacem Prezydenckim posłom PiS. Z niewyjaśnionych przyczyn za barierki wpuszczono tylko 10 parlamentarzystów PiS. W wyniku takich działań dwie posłanki: Marzena Machałek oraz Daniela Chrapkiewicz zostały poturbowane" - pisze PiS w oświadczeniu. Czytaj więcej o zarzutach PiS
11:47
Żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili składa kwiaty przy sarkofagu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w krypcie Katedry na Wawelu. Czytaj więcej o wizycie żony gruzińskiego prezydenta na Wawelu
11:40
Złożenie wieńców i zapalenie zniczy kończy uroczystości w Kwaterze Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach. Czytaj więcej o uroczystościach na Powązkach
11:31
Czy prezydent Komorowski złoży jutro kwiaty przy rosyjskiej tablicy w Smoleńsku? Polscy dyplomaci  "poradzą sobie z tym kłopotem"  - mówi doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. - Właśnie tak, żeby ofiary katastrofy upamiętnić, ale tak by formą tego upamiętnienia nie ranić polskich serc - dodaje. Czytaj wcześniejszą informację
11:22
- Tylko na prawdzie można budować zaufanie, pojednanie i wybaczenie - mówi bp Andrzej Suski podczas mszy św. w Toruniu. Przypomina, że rocznica to, zgodnie z tradycją, koniec okresu żałoby.
11:11
Przed Pałacem Prezydenckim jest już co najmniej kilka tysięcy ludzi. Z podawaną przez agencje liczbą nie zgadza się portal niezalezna.pl: "Na Krakowskim Przedmieściu zebrało się już co najmniej 15 tys. ludzi i stale przybywają nowi. Tymczasem policja podaje liczbę 3 tys., a medialni kłamcy - 2 tys.". Parlamentarzyści PiS pośredniczą w zapalaniu zniczy, przekazywanych im przez zgromadzonych. Czytaj więcej o zgromadzonych przed pałacem
10:59
Prezydent Bronisław Komorowski nie złoży jutro wieńców przed nową tablicą, umieszczoną w miejscu katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem; trwają uzgodnienia kancelarii prezydentów Polski i Rosji, dotyczące przebiegu jutrzejszego spotkania w Smoleńsku i Katyniu - dowiaduje się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa.
10:42
Szef MSZ Radosław Sikorski odwiedził mogiłę Andrzeja Kremera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - donosi Polskie Radio.
10:46
Rozpoczyna się modlitwa ekumeniczna podczas uroczystości na Powązkach. Czytaj więcej o uroczystościach na Powązkach
10:35
Minutą ciszy i odegraniem hymnu narodowego rozpoczynają się uroczystości  państwowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Głos zabiera prezydent Bronisław Komorowski, a następnie - w imieniu rodzin ofiar - Jolanta Przewoźnik. - Rok temu runął nasz świat, w jednym momencie zastygł czas - mówi Przewoźnik. Czytaj więcej o uroczystościach na Powązkach
10:25
Do ludzi zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wychodzi Jarosław Kaczyński, witany brawami i okrzykami:"Jarosław!".
10:20
Około 600 osób uczestniczy w Marszu Pamięci, zorganizowanym w Krakowie - podaje policja. Patronat nad marszem objęła wdowa po prezesie IPN, Zuzanna Kurtyka. "Podnieś głowę i chodź z nami, Rosja gardzi lizusami" - skandują manifestanci.
10.00
Rozpoczyna się uroczystość w Katedrze na Wawelu. - Wasz ból jest naszym wspólnym bólem. Wasza nadzieja jest naszą nadzieją. Niech modlitwa będzie większa od różnic i podziałów, także politycznych - mówił kardynał Dziwisz. Czytaj więcej o uroczystościach na Wawelu
9:47
W Krakowie bije Dzwon Zygmunta. Wzywa na mszę świętą za ofiary katastrofy,  celebrowaną przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystości wezmą udział m.in. rodziny ofiar katastrofy oraz żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili.
9:38
Gubernator obwodu smoleńskiego Siergiej Antufjew twierdzi, że reakcja w Polsce na zamianę tablicy na kamieniu upamiętniającym katastrofę Tu-154M jest dla niego zaskoczeniem. Tłumaczy, że decyzję podjęto po "licznych sygnałach od obywateli rosyjskich, którzy skarżyli się, że nie rozumieją napisu na tablicy".
9:28
Prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz marszałkowie Sejmu i Senatu składają wieniec przed tablicą w Sejmie, poświęconą pamięci parlamentarzystów, którzy zginęli w Smoleńsku. Czytaj więcej o uroczystościach z udziałem władz państwowych
8:57
Kończy się nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin i bliskich  ofiar na Okęciu. Czytaj więcej o nabożeństwie na Okęciu
8:55
Aktywiści Naszych i Młodej Gwardii Jednej Rosji, dwóch prokremlowskich organizacji młodzieżowych, czczą pamięć ofiar katastrofy, składając kwiaty i zapalając znicze przed ambasadą RP w Moskwie. Czytaj więcej o kwiatach przed polską ambasadą w Moskwie
8:43
Prezes Jarosław Kaczyński i delegacja polityków PiS przybywa pod Pałac Prezydencki, by złożyć wieniec. "Jarosław, Jarosław!", "Tu jest Polska!"- skandują zgromadzeni.Czytaj więcej o organizowanych przez PiS obchodach rocznicy
8:43
Przed Pałacem Prezydenckim dochodzi do drobnych incydentów i przepychanek. Policja wyprowadza sprzed Pałacu kilku uczestników zgromadzenia - donosi Polskie Radio.
8:41
Prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu składają kwiaty i zapalają znicze  przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Czytaj więcej o uroczystości w katedrze
8:41
W godzinę katastrofy na Krakowskim Przedmieściu wyją syreny, biją dzwony. Polska zatrzymuje się na minutę ciszy.
8:41
Oficjalne wieńce i kwiaty na grobach ofiar katastrofy pochodzących z województwa śląskiego: wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek w Katowicach, posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie oraz rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie.
8:38
Polscy dyplomaci złożą kwiaty w Smoleńsku nie przy głazie z tablicą pamiątkową - jak planowano - lecz przy smoleńskiej brzozie, w którą uderzył tupolew - podaje TVN24. Czytaj więcej o składaniu kwiatów pod brzozą w Smoleńsku
8:35
Na Krakowskim Przedmieściu jest już kilka tysięcy osób.
8:23
W Smoleńsku trwa msza św. przy głazie, na którym znajduje się zamieniona przez rosyjskie władze tablica. W nabożeństwie bierze udział około 30 osób.
Ok. 8:00
Marta Kaczyńska odwiedza grób rodziców w krypcie Katedry na Wawelu, w towarzystwie brata prezydentowej, płk. Konrada Mackiewicza oraz Jana Tomaszewskiego - kuzyna prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czytaj więcej o wizycie Marty Kaczyńskiej przy grobie rodziców
8:00
W Kościele Seminaryjnym w Warszawie rozpoczyna się msza święta w intencji w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W nabożeństwie uczestniczy Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS. Czytaj więcej o organizowanych przez PiS obchodach rocznicy
7:00
Na płycie lotniska wojskowego na Okęciu, skąd rok temu w swój ostatni lot wyruszył tupolew, rozpoczyna się nabożeństwo ekumeniczne dla bliskich ofiar, bez udziału mediów. Modlitwę ekumeniczną odprawiają kapłani: katolicki, prawosławny i ewangelicki. Czytaj więcej o nabożeństwie na Okęciu
Od rana
Przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zbierają się ludzie, chcący oddać hołd Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej. Barierki uniemożliwiają dostęp w bezpośrednie sąsiedztwo Pałacu. Czytaj więcej o zgromadzonych przed Pałacem
Obejrzyj relację tv.rp.pl sprzed Pałacu Prezydenckiego
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA