fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Samospis internetowy. Kłopoty ze spisem powszechnym

Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski
Problemy z logowaniem, możliwość wpisania danych innej osoby – to tylko niektóre kłopoty z internetowym samospisem powszechnym
Na Mazowszu z internetowego samospisu skorzystało już ponad 130 tys. osób. – To bardzo dobry wynik jak na niespełna tydzień spisu – cieszy się wicedyrektor mazowieckiego oddziału GUS Krzysztof Kowalski. – Pierwszy raz mamy szansę na narodowy spis w bardzo dużej skali.
Ale Warszawiacy spisujący się przez Internet mają wiele wątpliwości i pytań.
Czytaj więcej o spisie powszechnymWiele osób ma np. problem z zalogowaniem się do systemu samospisu.
– Podałam numer PESEL, ale NIP-u nie pamiętam. I nie dostałam hasła wejściowego do formularza spisowego – denerwuje się pani Barbara.
Wicedyrektor Kowalski przyznaje, że najwięcej problemów jest właśnie z logowaniem się do systemu. – Jeśli nie pamięta się NIP-u, trzeba wpisać nazwisko panieńskie matki. Ale to się wszystko wyświetla. Trzeba uważnie czytać komunikaty i to, co się podświetla. Żartujemy sobie, że dzieci mniej miałyby problemów z wypełnieniem internetowej ankiety.
Ale i po zalogowaniu są kłopoty. Mają je zwłaszcza ci, którzy wylosowali długi spis.
– Zalogowałam się i zamiast na niemal 100 pytań miałam odpowiedzieć tylko na 17. Po udzieleniu odpowiedzi system podziękował za spis. Drugiego dnia z ciekawości weszłam znowu do systemu i pojawiły się inne pytania – mówi Karolina z Mokotowa.
– Utknęłam na pytaniu o współlokatorów. Musiałam podać ich numery PESEL, których nie znam. Kolejnej karty już otworzyć nie mogłam – złości się pani Agata z Żoliborza.
Kowalski przyznaje, że w przypadku długich ankiet pytań jest dużo. – Jeśli i sami nie damy rady, zadzwoni do nas ankieter albo przyjdzie rachmistrz – uspokaja.
Rachmistrz może pojawić się od 8 kwietnia. Ale tylko w 15 proc. mieszkań, bo tyle wytypowano losowo w Warszawie do spisu reprezentacyjnego, zawierającego prawie 100 pytań.
Przez Internet można się spisywać samemu do 16 czerwca. System wygeneruje nam wersję, którą mamy wypełniać: krótką – kilkunastopytaniową, czy długą. Najprościej wejść na stronę: Spis.gov.pl. W razie wątpliwości można dzwonić na infolinię 800 800 800 (dla telefonów stacjonarnych) i 22 44 44 777 (dla komórek).
W całym kraju samospisową ankietę wypełniło już 956 tys. osób. Czas na spisywanie to 14 dni (od momentu pierwszego zalogowania).
 
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA