fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Sieci mobilne uratują przychody

Plus, Era, Orange i Play złożyły dziś w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wnioski, deklarując dodatkowe inwestycje w zamian za zaniechanie obniżek stawek MTR – poinformowała osoba zbliżona do UKE.  Dzięki tym dokumentom Urząd będzie mógł formalnie zawrzeć z sieciami komórkowymi tzw. inwestycyjny pakt.
Jak wynika z naszych informacji operatorzy zadeklarowali łącznie, że zainwestują w miejscach pozbawionych infrastruktury komórkowej 337 mln zł. Za to 1 lipca UKE zredukuje MTR-y tylko kosmetycznie: z 16,77 gr za minutę obecnie do ok. 15 gr.  W przypadku gdyby nie doszło do porozumienia UKE planowało obniżenie stawki MTR do 9,66 gr.
Operatorzy złożyli w UKE wnioski o wydanie decyzji regulacyjnej na podstawie wprowadzonego w ub.r. art.43a Prawa telekomunikacyjnego o szczegółowych warunkach regulacyjnych. Chociaż negocjacje w sprawie porozumienia toczyły się w szerokim gronie operatorów formalnie każdy z nich działa w relacjach z UKE samodzielnie.
Urząd ma 30 dni na przeprowadzenie konsultacji decyzji. Projekt wymaga jeszcze notyfikacji Komisji Europejskiej, ale według naszych nieoficjalnych UKE nieformalnie konsultował pomysł w Brukseli i otrzymał akceptację (nie jest to tożsame z formalna zgodą Komisji). Decyzje mogłyby obowiązywać od początku maja.
Operatorzy mają rozpocząć uruchamianie nadajników 2G w białych plamach jak najszybciej im się to uda, a najpóźniej w ciągu 18 mc od końca każdego półrocznego okresu rozliczeniowego (pierwszy skończy się w połowie tego roku). Tak długi okres przewidziano w związku z proceduralnymi trudnościami w lokalizacji urządzeń sieci radiowej. Po rozbudowie sieci 2G operatorzy zaczną uzupełniać zasięg sieci 3G, a potem inwestować w zwiększenie pojemności sieci.
wsp. Łukasz Dec
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA