fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Prezydent chce dać ludziom więcej władzy

Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Mieszkańcy mają zyskać większy wpływ na działania samorządów. Prezydent ma dziś przedstawić projekt umożliwiających to zmian
Propozycja przewiduje m.in. możliwość składania inicjatyw uchwałodawczych przez mieszkańców i organizowanie wysłuchań publicznych w samorządach, podczas których urzędnicy wyjaśnialiby ludziom swoje plany – informuje Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta.
Mieszkańcy będą mogli składać interpelacje obywatelskie, na które lokalne władze będą musiały odpowiadać. W samorządach ma również zostać wprowadzony obowiązek rejestracji głosowań, dzięki czemu wyborcy zyskają możliwość śledzenia, jak głosują poszczególni radni. Obecnie jest to utrudnione.
– Nie są to propozycje o charakterze ustrojowym. To raczej nowa generacja zmian, które mają pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału, który drzemie we wspólnotach lokalnych i danie im narzędzi do działania i jeszcze większy wpływu na to, co dzieje się na ich terenie – wyjaśnia prof. Michał Kulesza, który doradza prezydentowi w sprawach samorządowych. Podkreśla, że większość zawartych w projekcie propozycji to inicjatywy oddolne.
Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze na przełomie kwietnia i maja.
– Chcemy, by został uchwalony jeszcze w tej kadencji – mówi Dziekoński.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA