fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Barometr cen: Domy na sprzedaż

Jak czytać barometr? Pośrednicy z pięciu miast (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki za metr kwadratowy dwóch, 10 – 15-letnich, domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nierucho- mości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę metra kw. porównujemy z prze- ciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
Rzeczpospolita
Widać lekkie ożywienie na wtórnym rynku domów. Wzrasta zarówno liczba oglądających, jak i zawieranych transakcji. W ciągu najbliższego roku ceny raczej się znacząco nie zmienią
• Poszczególne agencje nieruchomości zapowiadają albo niewielkie, w granicach 3 – 4 proc., spadki cen, np. w Trójmieście, albo wzrost notowań również na poziomie kilku procent, m.in. we Wrocławiu czy Łodzi. Ale na przykład w Katowicach czy Warszawie ceny domów w ciągu roku raczej się nie zmienią – wynika z przewidywań pośredników.
• Wysokie ceny działek budowlanych powodują, że w ofercie nowych domów przeważają segmenty i bliźniaki. Na rynku wtórnym sporo jest natomiast willi stojących na większych, zagospodarowanych działkach.
• Poszukiwane są domy tanie, średniej wielkości (100 – 150 mkw.). Rośnie zainteresowanie nieruchomościami oddalonymi od centrum miast ze względu na ich relatywnie niższą cenę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA