fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Można głosować na zadania rządu, które się podobają

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
"Podoba mi się" - tak można głosować na działania rządu, którymi się chwali. Wśród 70 są dotyczące samorządów, np. budowa dróg i "Orliki"
Na stronach Kancelarii Premiera ukazał się ranking działań, którymi chwali się rząd. Jest to zestaw - jak to określono - zmian na lepsze, zrealizowanych zgodnie z exposé premiera Donalda Tuska z 2007 roku.
Wśród 70 działań, zaprezentowano także te dotyczące samorządów. Są to m.in.: budowa dróg lokalnych, budowa Orlików, stworzenie funduszy sołeckich i rozwiązanie problemu śmieci w gminach.
Na każdą kategorię można oddać swój głos. Ale, uwaga, jedynie pozytywny. To znaczy, że każdy internauta może wybrać klawisz "podoba mi się", ale nie może działania np. skrytykować. Nie ma opcji "nie podoba mi się".
Tak, czy inaczej warto odnotować, że budowa dróg lokalnych zajmuje teraz drugie miejsce, a budowa "Orlików" - czwarte.
Najwięcej pozytywnych ocen ("podoba mi się") zdobyło zaniechanie od 2009 roku powszechnego poboru do wojska.
"Zmiany na lepsze" dotyczące samorządów oraz ilość oddanych głosów poparcia:
Budowa dróg lokalnych - ta zmiana podoba się 3111 osobom
Od 2008 roku trwa budowa i modernizacja dróg lokalnych. Początkowo planowano, że powstanie 6 tys. km nowych dróg lokalnych, ostatecznie uda się wybudować aż 8 tys. km. Z nowych dróg lokalnych będą mogli korzystać mieszkańcy 1,5 tys. gmin, powiatów i miast na terenie całego kraju. Budowa jest współfinansowana z budżetu państwa. Program będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Budowa "Orlików" - ta zmiana podoba się 2354 osobom
Od 2008 roku trwa budowa „Orlików", tj. wielofunkcyjnych boisk sportowych. Budowa jest współfinansowana z budżetu państwa. Dotychczas powstało ponad 1500 kompleksów składających się z boiska piłkarskiego, boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz budynku zaplecza sanitarno-szatniowego. Zgodnie z obietnicą, we wrześniu tego roku, planowane jest oddanie 2012. boiska Orlik.
Rozwiązanie problemu śmieci w gminach - 476 osób pozytywnie oceniło to działanie
W 2010 roku rząd przyjął projekt ustawy, która nakłada na gminy obowiązek gospodarowania odpadami. Wzorem dla ustawy były rozwiązania istniejące w Niemczech, Szwecji czy Szwajcarii. Gminy będą odpowiadały za to, kto odbiera odpady i co się z nimi dzieje, tak by trafiały do sortowni i odzysku, a nie, jak dotąd, na wysypiska. Nad ustawą pracuje obecnie Sejm. Po jej wejściu w życie wszystkie gminy w Polsce (ok. 2,5 tys.) ogłoszą przetargi, do których będą mogły przystąpić firmy świadczące usługi gospodarowania odpadami.
Budowa Białych Orlików - 366 osób pozytywnie oceniło to działanie
Od 2010 roku trwa budowa „Białych Orlików", czyli lodowisk, które powstają przy boiskach „Orlik". Na ich budowę samorządy mogą otrzymać dofinansowanie państwa w wysokości do 300 tys. zł. Do tej pory powstało 38 takich lodowisk.
Dożywianie dzieci w szkołach - 360 pozytywnych ocen
W 2008 roku przeznaczono 50 mln zł więcej na bezpłatne, ciepłe posiłki w szkołach. Jednocześnie uproszczono procedury, których spełnienie było warunkiem otrzymania posiłku. Zniesiono m.in. obowiązek przeprowadzania wywiadów środowiskowych, tak aby dziecko, zanim dostanie w szkole ciepły obiad, nie musiało udowadniać urzędnikom, że jest głodne. O przyznaniu posiłku może decydować samodzielnie dyrektor szkoły.
Fundusze sołeckie - 279 pozytywnych ocen
W 2009 roku powstały tzw. fundusze sołeckie, czyli pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonywanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Środki można przeznaczyć np. na budowę placu zabaw, naprawę chodników, postawienie koszy na śmieci lub aktywizację społeczności lokalnej. Ilość pieniędzy dla sołectwa zależy od zamożności gminy, średnio jest to ok. 10 tys. zł.
Ranking: "70 zmian na lepsze" jest dostępny na stronie KPRM
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA