fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Opiekun w żłobku nauczy się specjalnych zabaw z dziećmi

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Pracujący z maluchamiobowiązkowo zostaną skierowani na warsztatyi ćwiczenia zawodowe
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt rozporządzenia w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubiku dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. Żłobkowy opiekun będzie musiał odbyć 280-godzinny kurs. Najwięcej czasu, bo 120 godzin, program zaleca na stymulowanie rozwoju dziecka. Podczas szkolenia będzie się można nauczyć zabaw z dzieckiem, budowania z nim i jego rodzicami relacji społecznych oraz dowiedzieć się, jak wprowadzić malucha w świat kultury. Na praktyki zawodowe ma być przeznaczonych 80 godzin.
160-godzinne szkolenie dla dziennego opiekuna ma być prowadzone w formie warsztatów lub ćwiczeń obejmujących bloki dotyczące rozwoju i jego stymulowania oraz szkolenie z pierwszej pomocy i bhp. Praktykom zawodowym ma zostać poświęcone 30 godzin.
Ministerstwo opracowało także projekt rozporządzenia, które określa wymagania lokalowe i sanitarne w żłobkach i klubikach dziecięcych.
Pomieszczenie, w którym przebywa grupa do pięciorga dzieci, powinno mieć co najmniej 16 mkw. Na każde kolejne dziecko powierzchnia powinna zostać zwiększona o co najmniej 2 mkw., jeśli pobyt dzienny nie przekracza pięciu godzin. Jeżeli dzieci przebywają w żłobku dłużej, limit ten wzrasta do minimum 2,5 mkw.
W lokalu, w którym ma zostać otwarty żłobek lub klubik dziecięcy, powinno być miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej. Rozporządzenie nie wymaga jednak, by kurtki i płaszczyki podopiecznych były trzymane w osobnym pomieszczeniu. Wystarczy więc wieszak w szesnastometrowym pokoju, w którym przebywają dzieci.
Lokal powinien znajdować się na parterze i mieć co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz. Jednym z nich muszą być drzwi. Jako drugie może posłużyć okno.
Żłobek lub klub dziecięcy nie musi posiadać ogródka ani werandy czy tarasu. Dzieci będą leżakować na świeżym powietrzu tylko w miarę możliwości. Każde powinno mieć jednak własny, wyraźnie oznakowany leżak i pościel. To, czy lokal odpowiada wymogom rozporządzenia, będzie sprawdzał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej i państwowy inspektor sanitarny.
Oba rozporządzenia mają wejść w życie 4 kwietnia, razem z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.
Etap legislacyjny:
- po konsultacjach społecznych
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA