fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia i odszkodowania

Powodzianie oddają pieniądze z polis

Halina Olendzka, rzecznik ubezpieczonych, prosi o kontakt osoby, które zostały wezwane przez ubezpieczycieli do zwrotu odszkodowania
archiwum prywatne
Żądania zwrotu są niezgodne z prawem. Dotyczą osób, które dostały także pomoc państwa. Do rzecznika ubezpieczonych napływają skargi
Niektóre firmy ubezpieczeniowe występują do poszkodowanych, którzy ucierpieli w zeszłorocznej powodzi, a oprócz pieniędzy z polisy otrzymali wsparcie z budżetu na odbudowę domów.
– Dwie firmy ubezpieczeniowe: Aviva i Hestia, zażądały od nas informacji o wysokości pomocy wypłaconej po powodzi konkretnym osobom – mówi Eliza Zub, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu.
Po co im takie informacje?
– Woda przyszła do nas dwukrotnie. Później inspektor budowlany orzekł, że budynek nadaje się do rozbiórki. Zażądałem od Avivy odszkodowania z polisy na 200 tys. zł. Najpierw dostałem niewiele ponad 33 tys. zł, a później pismo, że dom był źle zaprojektowany i więcej mi się nie należy, a to, co już dostałem, mam zwrócić. Bo oprócz odszkodowania dostałem także pomoc z budżetu państwa.
Firma ubezpieczeniowa powołała się na to, że gdy powódź zniszczy dom, nikt nie może zgodnie z przepisami dostać dwóch odszkodowań.
W sprawie zainterweniował rzecznik ubezpieczonych. Uznał, że pieniądze z polisy i budżetu państwa pochodzą z dwóch różnych źródeł, nie ma więc podstaw, aby ubezpieczyciel żądał zwrotu odszkodowań.
– Niech wszystkie osoby, które ucierpiały w powodzi, a teraz żąda się od nich zwrotu odszkodowania, zgłoszą się do mnie – apeluje Halina Olendzka, rzecznik ubezpieczonych. – Na pewno pomożemy załatwić sprawę z ubezpieczycielem, gdyż takie żądania są bezprawne.
– Po rozważeniu wszystkich okoliczności postanowiliśmy nie pomniejszać odszkodowań o kwotę zasiłku celowego przyznawanego przez samorządy na remont lub odbudowę nieruchomości uszkodzonych przez ubiegłoroczne powodzie – zdradza Bohdan Białorucki z warszawskiej centrali Avivy.
Hestia zaprzecza, aby występowała o zwrot pieniędzy od powodzian.
Czytaj też:
 
Zobacz:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA