fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Okulary fundowane przez firmę wolne od PIT

www.sxc.hu
Pracownik nie zapłaci podatku od opłaconych przez firmę okularów i szkieł kontaktowych. Nie ma znaczenia, czy faktura została wystawiona na niego czy na pracodawcę
Uznało tak Ministerstwo Finansów w pierwszej wydanej w 2011 r. interpretacji ogólnej (DD3/033/30/ CRS/11/95).
– To bardzo korzystne dla podatników stanowisko, które położy kres dotychczasowym wątpliwościom, wynikającym ze sprzecznych niejednokrotnie interpretacji. Zdarzało się, że organy podatkowe kwestionowały zwolnienie z PIT dla soczewek kontaktowych lub twierdziły, że warunkiem zwolnienia jest wystawienie faktury na firmę – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.
Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 1 grudnia 1998 r. pracodawca musi zapewnić zatrudnionym okulary korygujące wzrok, jeżeli badania okulistyczne w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich używania podczas pracy przy komputerze.
Przyznało przy tym, że urzędy miały problem z interpretacją art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za nie, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Jak czytamy w stanowisku MF, to pracodawca określa sposób zaopatrzenia pracownika w okulary. Może to nastąpić poprzez:
Według MF, zasadne jest ustalenie limitu zwrotu. „Wysokość środków finansowych, jakie pracodawca przeznacza na okulary, powinna być tak skalkulowana, aby umożliwiała zakup okularów korygujących wzrok zgodnych z zaleceniem lekarza" – czytamy.
Ministerstwo chce też rozwiązać problem soczewek kontaktowych. Uznało, że jeżeli lekarz specjalista zaleci zatrudnionemu stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł kontaktowych, firma ma obowiązek je zapewnić. Świadczenie to również korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.
Stanowisko przedstawione w interpretacji ogólnej jest bardzo racjonalne i wychodzi naprzeciw podatnikom. Będą mogli skorzystać ze zwolnienia, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, które nie wynikają z żadnych przepisów – dodaje Anna Misiak.
Sygnatura interpretacji: DD3/033/30/ CRS/11/95
 
Zobacz interpretację MF:
Czytaj też:
Więcej informacji o refundacji pracownikom okularów korekcyjnych w serwisie:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA