fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rewolucje w krajach arabskich

"Świt Odysei" w Libii

Myśliwiec F-16
AFP
- To nowy hitleryzm - mówi Muammar Kaddafi i zapewnia, że pokona "krzyżowców". Siły międzynarodowe zapowiadają kontynuację akcji, oceniając ją już jako "sukces". Rosja wzywa do zaprzestania "nieselektywnego użycia siły". Polska nie uczestniczy militarnie w operacji "Świt Odysei". Czytaj naszą relację na bieżąco
Czytaj o przebiegu wydarzeń w sobotę
Operacja ma powstrzymać ataki  wojsk Muammara Kaddafiego na ludność cywilną, zwłaszcza wokół powstańczej stolicy Bengazi. Odbywa się na podstawie przyjętej w nocy z czwartku na piątek rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973, zezwalającej na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami sił wiernych Kaddafiemu.
_______
02:23
Rada Północnoatlantycka zatwierdziła plan działań Sojuszu mających pomóc wyegzekwować uchwalone przez ONZ embargo na dostawy broni do Libii - podano w oświadczeniu. Rada nie osiągnęła jednak porozumienia ws. strefy zakazu lotów nad Libią.
01:36
Ponad 8 tys. Libijczyków związanych z siłami antyrządowymi walczącymi przeciwko Muammarowi Kadafiemu zginęło w powstaniu przeciwko jego reżimowi - oświadczył przedstawiciel sił powstańczych Hafiz Ghoga w rozmowie z arabskojęzyczną telewizją Al-Dżazira.
00:56
Sześć włoskich myśliwców, które w niedzielę wieczorem pierwszy raz uczestniczyły w operacji w Libii, wykonało zadanie zniszczenia systemu obrony przeciwrakietowej - podało dowództwo bazy w Trapani na Sycylii, do której maszyny wróciły po dwóch i pół godzinie.
00:46
Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wystrzelił zdalnie naprowadzane rakiety Tomahawk w ramach drugiej fazy ataków na libijski system obrony powietrznej - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
23:58
Minister obrony USA Robert Gates oświadczył, że Stany Zjednoczone mają nadzieję w ciągu najbliższych dni przekazać kontrolę nad operacją wojskową w Libii koalicji, na której czele stanie prawdopodobnie Francja i W.Brytania, albo NATO.
22:11
- Muammar Kaddafi nie jest na liście celów operacji "Świt Odysei" - powiedział przedstawiciel Pentagonu, wiceadmirał William Gortney. Dodał, że wojska Kadafiego są coraz bardziej izolowane i zdezorientowane.
21:33
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez potępił "prowadzone na ślepo przez USA i ich sojuszników" bombardowanie Libii, które powoduje ofiary wśród ludności cywilnej.
21:31
Władze libijskie podały, że w wyniku rozpoczetej wczoraj operacji sił międzynarodowych, podjętej na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zginęło 48 osób, a 150 zostało rannych.
21:25
W stolicy Libii Trypolisie słychać było wieczorem strzały z broni przeciwlotniczej. Wcześniej miała miejsce potężna eksplozja. Słup dymu unosi się nad dzielnicą, gdzie znajduje się rezydencja libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego.
Ogień z broni przeciwlotniczej jest prowadzony w sposób ciągły - twierdzą świadkowie.
21:20
Atak francusko-brytyjski na cele wojskowe w Libii spowoduje kolejny wzrost cen ropy – uważają analitycy. Czytaj więcej
21:10
"Bengazi opanowała euforia. Francję, która najbardziej naciskała w sprawie interwencji zbrojnej i której samoloty pierwsze ruszyły w sobotę do akcji, wychwalano pod niebiosa" - pisze Katarzyna Zuchowicz w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"
20:55
Z bazy w Trapani na Sycylii wystartowały wieczorem w kierunku Libii cztery włoskie myśliwce Tornado, a także dwa inne włoskie myśliwce - poinformowała agencja ANSA.
To pierwsze samoloty włoskich sił powietrznych, uczestniczące w operacji "Świt Odysei".
20:00
Libijskie dowództwo wydało wszystkim jednostkom rozkaz przestrzegania kolejnego zawieszenia broni, obowiązującego od godz. 21 czasu miejscowego (godz. 20 czasu polskiego) - poinformował rzecznik armii na konferencji prasowej.
19:50
Przewodniczący Izby Reprezentantów Kongresu USA John Boehner zaapelował do prezydenta Baraka Obamy o poinformowanie społeczeństwa i Kongresu na temat udziału Stanów Zjednoczonych w operacji wojskowej przeciwko Libii.
18:50
Cztery samoloty z Kataru niedługo dołączą do operacji koalicji w Libii - ogłosił rzecznik francuskiego MON Laurent Teisseire. Katarczycy mają blisko współpracować z Francuzami.
18:43
Media donoszą, że w Trypolisie słychać ogień artylerii przeciwlotniczej.
18:32
Zdaniem białoruskiego MSZ, uderzenia na terytorium Libii "wychodzą poza ramy rezolucji nr 1973 RB ONZ i są sprzeczne z jej głównym celem - zapewnieniem bezpieczeństwa ludności cywilnej." Czytaj wcześniejszą wiadomość
18:28
Minister La Russa sprecyzował, że Włochy oddały "cztery myśliwce i cztery samoloty Tornado" do - jak wyjaśnił - "wojny elektronicznej". Maszyny są "zdolne do neutralizacji radarów". - Na razie nie poproszono nas o Tornado wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu 300 kilometrów - podkreślił.
18:14
Ministerstwo obrony Francji oświadcza, że "kraj w pełni i jednoznacznie" popiera rezolucję ONZ - podaje AFP.
18:03
Włochy zamroziły majątek przywódcy Libii Muammara Kaddafiego i podmiotów libijskich wartości 6-7 miliardów euro - ogłosił w Nowym Jorku stały przedstawiciel Włoch przy ONZ Cesare Maria Ragaglini. Czytaj więcej
17:52
Admirał Mullen podkreślił, że operacja w Libii będzie "ograniczona" i USA nie wyślą tam wojsk lądowych. - Nie rozmieścimy w Libii sił lądowych. Tu w żadnym razie nie chodzi o okupację w jakiejkolwiek formie - oświadczył. Czytaj więcej
17:41
- Do tej pory uderzyliśmy w radary i systemy rakietowe, które mogłyby zaatakować nasze samoloty z ziemi - oświadczył Szef Amerykańskich połączonych sztabów Mike Mullen. Uznał także za niewiarygodne twierdzenia libijskich władz, że we wczorajszym ataku zginęło 48 cywilów. - Wszystkie nasze cele zostały tak dobrane, by ograniczyć liczbę cywilnych ofiar - powiedział.
17:35
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla arcybiskup Desmond Tutu uważa, że naloty sił ONZ na Libię powinny być ostatecznością. Wezwał także międzynarodową społeczność do zapewnienia ochrony ludności libijskiej.
17:30
W związku z interwencją zbrojną w Libii, w Brukseli spotykają się ambasadorowie państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. To już ich trzecia narada w ostatnich dniach. Na spotkaniu może zapaść decyzja czy NATO jako całość zaangażuje się w operację.
17:25
Czesi będą popierać NATO w interwencji wojskowej przeciwko Muammarowi Kaddafiemu, ale nie będą bezpośrednio w niej uczestniczyć. Szef czeskiego MSZ nie wyklucza jednak, że w przypadku zastosowania przez reżim Kaddafiego broni chemicznej Czesi wysłaliby do Libii specjalną jednostkę przeciwchemiczną z Liberca. Czytaj wcześniejszą wiadomość
17:16
Białoruski MSZ wezwał państwa koalicji zachodniej do zaprzestania działań bojowych w Libii, które niosą za sobą ofiary w ludziach. Czytaj wcześniejszą informację
17:11
Szef Ligi Arabskiej skrytykował bombardowanie Libii przez koalicję międzynarodową. Amr Musa powiedział, że gdy Liga wezwała do stworzenia strefy zakazu lotów nad Libią nie chciała, aby Zachód dokonywał ataków wojskowych krzywdzących ludność cywilną.
17:00
Rzecznik wojskowy USA, mówi, że kwestia unikania ofiar wśród ludności cywilnej jest trudna. "Musimy bardzo mądrze wybierać nasze cele, to trudny proces, ale musimy być bardzo ostrożni i zachowywać się rozsądnie - w przeciwieństwie do libijskiego rządu".
16:55
Dziennikarze francuskiej agencji prasowej AFP, Dave Clark i Roberto Schmidt, którzy relacjonowali wydarzenia w Libii i znajdowali się w rejonie Tobruku, od piątku wieczór nie dają znaku życia. Czytaj więcej
16:51
Na drodze między Ażdabiją a Bengazi we wschodniej Libii widać wraki kilkudziesięciu pojazdów wojskowych - podaje agencja Reutera. Korespondent agencji naliczył na strategicznej drodze spalone wraki 14 czołgów, 20 transporterów opancerzonych i wielu innych pojazdów. Zauważył też ciała 14 zabitych. Wzdłuż drogi widać leje po wybuchach i ślady pożarów.
Na naszych oczach rodzi się koncepcja „NATO dwóch prędkości" - komentarz redakcyjny Marka Magierowskieg16:50
Mieszkaniec Trypolisu cytowany przez BBC mówi: "USA, Francja i Wielka Brytania nie powinny ingerować w sprawy Libii. Kochamy Kaddafiego".
16:40
Według agencji ANSA, marynarze włoskiego holownika zostali zatrzymani wczoraj po południu, krótko przed rozpoczęciem ataków na siły Muammara Kaddafiego. Czytaj wcześniejszą informację
16:37
Do uchodźców z Libii koczujących na granicy z Egiptem dotarł transport Polskiej Akcji Humanitarnej. W prowizorycznych obozowiskach, w których nie można budować namiotów ani gotować posiłków, zgromadziły się tysiące osób.
16:29
Al Dżazira, powołując się na mieszkańców Misraty podaje, że miasto jest pod silnym ostrzałem. Jeden z mieszkańców twierdzi, że czołgi Kaddafiego jeżdżą po ulicach, a snajperzy strzelają z dachów do ludzi. Okręty Kaddafiego blokują port, uniemożliwiając dotarcie do miasta statków z pomocą. Czytaj wcześniejszą informację
16:06
Syn libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam, wykluczył możliwość zestrzeliwania cywilnych samolotów w obszarze Morza Śródziemnego w odwecie za rozpoczętą wczoraj operację zachodniej koalicji w Libii. Czytaj więcej
16:01
Dr Khalid Abufalgha, który pracuje w głównym szpitalu w Misracie, prosi o pomoc:. "Społeczność międzynarodowa musi zadbać o ochronę cywilów. (...) Proszę, przyjdźcie i ochrońcie ich. Oni przychodzą tutaj, ale nie mają ... wody, jedzenia."
15:50
Szef połączonych sztabów wojsk USA admirał Mike Mullen oświadczył, że samoloty lecące z Kataru dążą do obrania pozycji w pobliżu Libii.
15:42
Pociski rakietowe odpalone przez siły amerykańskie i brytyjskie w ramach operacji przeciwko libijskiemu przywódcy Muammarowi Kaddafiemu trafiły w 20 z 22 celów - poinformowało amerykańskie dowództwo. Czytaj wcześniejszą informację
15:38
Libijczyk przebywający w Londynie napisał: "Rozmawiałem rano z moimi rodzicami, przebywającymi w Trypolisie. Przeprowadzili się na obrzeża miasta, z dala od wojska. Siły bezpieczeństwa w dużym stopniu monitorują rozmowy telefoniczne, ale ich ton głosu brzmiał o wiele spokojniej, niż kilka dni temu".
15:28
AFP informuje, że Włochy są gotowe do użycia "wszelkich możliwych środków", aby uwolnić 11-osobową załogę holownika Włoch, przetrzymywanego w libijskim porcie, Trypolisie.
15:14
Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle odrzucił sugestie, że stanowisko Niemiec w sprawie interwencji wojskowej w Libii jest odosobnione. Wskazał on, że także Polska nie zamierza wziąć udziału w akcji zbrojnej przeciw Muammarowi Kaddafiemu. Czytaj więcej
15:04
Według AFP, włoski minister obrony Ignazio La Russa doniósł, że Włochy zaoferowały osiem bojowych samolotów do operacji militarnej w Libii, które mogą być użyte "w każdej chwili". - Chcemy na równi z innymi państwami uczestniczyć w libijskiej operacji - oświadczył w telewizji RAI minister La Russa. Czytaj więcej
14:51
Kolejne doniesienie z Misraty, do której - jak podają świadkowie - wkroczyły oddziały Kaddafiego: dwie osoby zabite. Czytaj wcześniejszą informację
14:42
- Władze w Trypolisie zostały "zaskoczone" nalotami - mówi syn pułkownika Kaddafiego, Saif al-Islam, w telewizji ABC. - Wierzcie mi, pewnego dnia przekonacie się, że popieracie niewłaściwych ludzi i że popełiliście wielki błąd - dodaje.
14:31
- System obrony powietrznej Libii mnie nie niepokoi, choć zagrożenie istnieje - deklaruje wicemarszałek Royal Air Force, Phil Osborn. Czytaj więcej
14:20
Talibowie potępiają naloty, będące ich zdaniem "politycznie motywowaną i niesprowokowaną interwencją". - Anty-islamskie i kolonialistyczne siły nie chcą zapobiec rozlewowi krwi, ale mają zamiar osłabić Libię i zawładnąć jej ropą - oświadczyli talibowie.
14:19
Doniesienia od mieszkańców Misraty, cytowanych przez Reutera: siły sprzyjające Kaddafiemu wkroczyły do miasta będącego wcześniej pod kontrolą powstańców; w centrum miasta trwa strzelanina. Czytaj wcześniejszą informację
14:11
Brytyjskie odrzutowce typhoon i tornado przemieszczają się do południowych Włoch i będą tam w gotowości "do dalszych działań" - to nieoficjalne informacje BBC.
13:56
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wezwało siły koalicji międzynarodowej do zaprzestania "nieselektywnego stosowania siły" w Libii i do niewychodzenia poza ramy mandatu ONZ. Czytaj więcej
13:39
- Operacja przeciw Libii powinna była być przeprowadzona o wiele wcześniej, kiedy zatrzymano tam absolutnie bezpodstawnie bułgarskie pielęgniarki - ocenia premier Bułgarii Bojko Borysow. Czytaj więcej
13:37
Libijskie władze przekażą broń ponad milionowi obywateli, mężczyzn i kobiet, w ciągu kilku nadchodzących godzin - podaje libijska państwowa agencja JANA. Czytaj wcześniejszą informację
13:29
Według danych rządu libijskiego, liczba Libijczyków zabitych w nalotach wzrosła do 64 - podaje Reuters. Czytaj wcześniejszą informację
13:21
Przez ostatnie kilka dni samoloty sił Kaddafiego nie wzbijały się w powietrze - stwierdza admirał Mike Mullen w CNN.
13:20
- Nikt nie oczekuje od Polski zaangażowania militarnego. Jesteśmy gotowi nieść pomoc w innym zakresie - oświadcza rzecznik rządu Paweł Graś. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz ocenia, że stanowisko Polski jest optymalne i akceptowane przez inne kraje.
13:13
Jako "wielki sukces" ocenia akcję samolotów RAF brytyjski sekretarz obrony Liam Fox. Zapowiada dalsze naloty, "jeśli będzie to potrzebne, by powstrzymać Kaddafiego przed atakowaniem ludności cywilnej". Czytaj więcej
12:59
Dziesiątki pojazdów bojowych armii Kaddafiego, w tym czołgi, zostały zniszczone podczas niedzielnych ataków koalicji międzynarodowej na zachód od Bengazi - pisze AFP.
12:46
19 samolotów amerykańskich, w tym trzy niewykrywalne radarami bombowce B-2, przeprowadziło w niedzielę nalot na Libię - podało dowództwo sił zbrojnych USA. Czytaj więcej
12:36
- Interwencja powstrzymała siły lojalne wobec Kaddafiego w Bengazi i osłabiła libijską obronę przeciwlotniczą - ocenia szef połączonych sztabów wojsk USA admirał Mike Mullen. Mówi o "znaczących postępach" operacji. Czytaj więcej
12:07
Mieszkaniec Misraty, cytowany przez BBC, donosi o wojskach rządowych w centrum miasta. Opisuje atak jako "masakrę", mówiąc o co najmniej 10 zabitych i 40 rannych. Informacje nie są oficjalnie potwierdzone
12:06
- Proszę Boga, ażeby horyzont pokoju i zgody jak najprędzej pojawił się nad Libią i nad całym regionem Afryki Północnej - modli się papież Benedykt XVI. Czytaj więcej
12:01
Rzecznik amerykańskich sił zbrojnych, płk Franklin Childress, potwierdza, że  B-2 zrzuciły 40 bomb konwencjonalnych na cele w Libii. Czytaj wcześniejszą informację
11:55
Premier Turcji Tayyip Erdogan wzywa Kaddafiego do ustąpienia i "zakończenia rozlewu krwi".
11:50
Operacje francuskiego lotnictwa nad Libią będą kontynuowane w niedzielę - podaje do wiadomości francuskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy informują, że ich nocne ataki skupiły się na obiektach w okolicy Trypolisu.
11:28
Siły sprzyjające Kaddafiemu przypuściły kolejny atak na strategiczne miasto Misrata - donosi BBC World News
11:15
Co najmniej 94 osoby zginęły w atakach sił Kaddafiego na Bengazi - podaje na Twitterze telewizja Al Arabija.
11:08
Bengazi jest "dość bezpieczne", a interwencja sił międzynarodowych  "bardzo skuteczna" - mówi BBC rzecznik powstańców Mustafa Gheriani.
11:03
- Nie chodzi o to by zabić Kaddafiego, ale by postawić go przed międzynarodowym trybunałem, który go osądzi - mówi duńska minister obrony Gitte Lillelund Bech
11:02
Indie z "głębokim zaniepokojeniem" przyjęły fakt rozpoczęcia nalotów na terytorium Libii - głosi oświadczenie tamtejszego MSZ. Czytaj więcej
10:58
Operacja w Libii będzie prowadzona aż do czasu obalenia reżimu Kaddafiego, a udział w niej Włoch to także kwestia ich "międzynarodowego prestiżu" - mówi minister spraw zagranicznych Franco Frattini. Czytaj więcej
10:37
Kaddafi w państwowej telewizji mówi, że naloty na Libię to "terroryzm" i "nowy hitleryzm". Zapowiada, że "walczyć z wrogiem" będą nawet kobiety. Czytaj więcej
10:25
Libijska państwowa telewizja cytuje oświadczenie MSZ, że "Libia użyje w samoobronie samolotów wojskowych i cywilnych".
10:00
Muammar Kaddafi wezwał obywateli do jedności i obrony przed agresją państw zachodnich. Krótkie przemówienie wyemitowało publiczne radio.
9:54
Popierający Kaddafiego snajperzy ostrzeliwują z dachów ulice pozostającego pod kontrolą powstańców miasta Misrata. Siły rządowe otaczają miasto - donosi Reuters
9:40
Załoga włoskiego statku w porcie w Trypolisie, ośmiu Włochów, dwóch obywateli Indii i Ukrainiec, zatrzymana przez uzbrojonych mężczyzn - podaje agencja Ansa, relacjonując wydarzenie z soboty. Czytaj więcej
9:38
Proporcjonalne zaangażowanie Polski w operację lotniczą w Libii oznaczałoby wysłanie tam jednej ósmej samolotu F-16, "aby być równoprawnym partnerem" - mówi w Radiu Zet Marek Siwiec, eurodeputowany SLD. Czytaj więcej
09:21
- Żyliśmy w pokoju i harmonii przez 20 lat. Możemy być z siebie dumni - tak mieszkaniec Trypolisu tłumaczy BBC, dlaczego nadal popiera Kaddafiego. Przedstawiciele powstańców z Tobruku podkreślają w rozmowie z tą samą stacją, że akcja sił międzynarodowych nastąpiła "późno, ale nie za późno".
08:23
-
Nie bierzemy udziału w operacji. Nikt nie zwrócił się do nas o to - oświadcza czeski premier Petr Neczas. Czytaj więcej
08:02
Kolejne samoloty wojskowe - z Kanady, Danii i Hiszpanii - przybywają do baz w rejonie Morza Śródziemnego, gotowe włączyć się do operacji. Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe podkreśla, że naloty będą kontynuowane, póki Kaddafi nie zaprzestanie ataków na ludność cywilną.
07:14
Trzy niewykrywalne dla radarów amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły 40 bomb na "jedno z głównych lotnisk w Libii" - donosi CBS News na Twitterze. Rzecznik Pentagonu w rozmowie z agencją Reuters zapewnia, że nic mu o takim ataku nie wiadomo.
05:43
Japonia popiera naloty na Libię. "Potępiamy libijskie władze za przemoc wobec narodu" - pisze japońskie MSZ w oświadczeniu.
5:12
Operację sił międzynarodowych w Libii potępiają Chiny. Tamtejsze MSZ oświadczyło, że kraj ten sprzeciwia się użyciu siły w relacjach międzynarodowych. Czytaj więcej
4:49
Naloty międzynarodowej koalicji i wystrzeliwane przez nią pociski trafiły w kilka dzielnic Trypolisu - podaje libijska państwowa telewizja. "Nie ustaje atak wrogów-krzyżowców" - donosi telewizja.
2:49
Katar
przyłączy się do operacji międzynarodowej w Libii, aby zakończyć dokonujący się w tym kraju rozlew krwi - oznajmia premier szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani. Czytaj więcej
2:30
48 osób zginęło, a 150 zostało rannych w atakach sił koalicji międzynarodowej na "cywilne obszary" w Libii - podają libijskie siły zbrojne w oświadczeniu. Czytaj więcej
2:07
W  libijskiej stolicy Trypolisie słychać strzały m.in. z karabinów maszynowych oraz eksplozje, a siły Muammara Kaddafiego bombardują dzielnice powstańczej stolicy Bengazi na wschodzie Libii - podała agencja Reutera. Czytaj więcej
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA