fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Większa inflacja w USA

Bloomberg
Koszty utrzymania wzrosły w lutym w Stanach Zjednoczonych bardziej niż przewidywano, bo ceny żywności były najwyższe od 2008 r. i drożały paliwa
Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,5 proc., najbardziej od czerwca 2009 r., poinformował Departament Pracy. Ekonomiści spodziewali się wzrostu  o 0,4 proc. Tak zwana inflacja bazowa, nie uwzględniająca zmiennych cen żywności i paliw, po raz drugi z rzędu wyniosła 0,2 proc.
Roczna stopa inflacji wyniosła w lutym 2,1 proc., w porównaniu z 1,6 proc. w styczniu. W ujęciu bazowym ceny wzrosły w ciągu roku o 1,1 proc. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej uspokajali na początku tygodnia, że presja ma charakter „przejściowy". - Przedsiębiorcom nadal trudno jest przenosić wyższe koszty surowców na konsumentów, bo ich popyt wciąż jest cenowo wrażliwy – uważa Ryan Sweet, starszy ekonomista z Moody's Analytics Inc.
Koszty energii wzrosły w lutym o 3,4 proc. w porównaniu ze styczniem. Benzyna była droższa o 4,7 proc. Ceny żywności zwyżkowały o 0,6 proc. – najbardziej zdrożały mięso, produkty mleczarskie, warzywa i owoce. Odzież staniała w lutym o 0,9 proc., najbardziej od lipca 2006 r.
J.B.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA