fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Urlop ojcowski a obowiązki ZUS przedsiębiorcy

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Pracownik, zatrudniony na cały etat z minimalną płacą, pod koniec marca idzie na urlop ojcowski, w związku z czym będzie otrzymywał zasiłek macierzyński. Jakie w związku z tym dokumenty firma powinna złożyć za ten miesiąc? Czy jeśli pracownik równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, to w okresie korzystania z tego urlopu powinien opłacać za siebie składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z działalności?
W okresie urlopu ojcowskiego pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. To świadczenie jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Nie ma więc znaczenia, że pracownik równocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Zarówno w okresie wykonywania pracy, jak i pobierania zasiłku macierzyńskiego podczas urlopu ojcowskiego działalność jest dla niego tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a obowiązkowe będzie ubezpieczenie zdrowotne.
Nie ma też znaczenia, że podstawa wymiaru składek z umowy o pracę będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia.
W okresie przebywania na urlopie ojcowskim tytułem do ubezpieczeń nie jest bowiem stosunek pracy, lecz zasiłek macierzyński.
Gdy zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca, do jego obowiązków należy przekazywanie do ZUS:
- informacji o okresie przerwy w opłacaniu składek ze stosunku pracy – w tym celu składa raport świadczeniowy ZUS RSA z kodem 01 10 xx,
- raportu składkowego ZUS RCA z kodem 12 40 xx.
Jeśli zasiłek wypłaca ZUS, pracodawca składa raport składkowy z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 xx.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą zasiłek macierzyński stanowi wypłacone świadczenie. Składki te finansuje w całości budżet państwa, a rolą płatnika jest tylko ich wykazanie w dokumentach rozliczeniowych.
Wobec tego w raporcie ZUS RCA z kodem 12 40 xx składanym za marzec płatnik powinien wykazać kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego i od niej naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Za ten miesiąc musi też złożyć za pracownika raport ZUS RSA z kodem 01 10 xx, wykazać wartość wypłaconego zasiłku i kod świadczenia przerwy  311 (zasiłek macierzyński).
Uwaga! W odróżnieniu od innych ubezpieczonych osoba pobierająca zasiłek macierzyński (a także osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) nie jest zgłaszana do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA ani wyrejestrowywana po ustaniu ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA.
 
Czytaj więcej w serwisach:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA