fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Powrót z wychowawczego:nie ma ochrony przed zwolnieniem

Czy jeśli pracownica wraca z urlopu wychowawczego po dwóch latach, można jej wypowiedzieć umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska?
Pracownicy korzystający z urlopu wychowawczego są pod szczególną ochroną. Zgodnie z art. 1861 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez podwładnego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.
Wolno mu to zrobić tylko w trzech sytuacjach. Mianowicie w razie ogłoszenia upadłości firmy, jej likwidacji albo  wystąpienia przyczyn uzasadniających rozwiązanie z umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy w trybie art. 52 k.p.
W pytaniu jest jednak o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownicy, która powróciła z urlopu wychowawczego.
A więc po zakończeniu okresu ochronnego z art. 1861 k.p.
W takiej sytuacji szef ma prawo wymówić angaż pracowniczy z powodu likwidacji stanowiska.
Autorka jest radcą prawnym, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
Zobacz:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA