fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Cofanie licznika będzie przestępstwem

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
W kodeksie karnym znajdzie się nowy typ oszustwa – przestawianie wskaźnika przebiegu samochodu podczas jego sprzedaży
Zbigniew Wrona, wiceminister sprawiedliwości, odpowiedział na interpelację posła Krzysztofa Brejzy w sprawie walki z procederem cofania liczników samochodowych. Poseł przedstawiał negatywne skutki procederu fałszowania wskazań liczników pojazdów mechanicznych i pytał, czy resort dopuszcza możliwość zmiany prawa w tej sprawie.
Wiceminister zapowiedział wprowadzenie do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa oszustwa – właśnie cofania liczników podczas sprzedaży auta. Zwrócił także uwagę, że systemowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wpisywanie przebiegu pojazdu do dowodu rejestracyjnego podczas każdego przeglądu technicznego lub wprowadzanie wskazania licznika np. do bazy CEPiK. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Szwecji i Holandii.
 
Zbigniew Wrona podał przykłady rozwiązań w sprawie zwalczania procederu cofania liczników aut przyjęte w innych krajach. Tak np. we Francji jest to zakazane. W Niemczech penalizowane są zachowania polegające na wytwarzaniu nieprawdziwych danych dotyczących m.in. liczby dokonanych przez urządzenie pomiarów.
Opracowane przepisy regulujące kary za umyślne zachowania polegające na modyfikacji wskazań licznika trafią do Komisji Kodyfikacji Prawa Karnego.
Zaniżanie wskazań licznika pojazdu najczęściej podejmowane jest w celu wprowadzenia nabywców w błąd co do faktycznego przebiegu samochodu, a ten jest jednym z istotnych elementów wpływających na ocenę stanu technicznego pojazdu.
etap legislacyjny: prace wewnątrzresortowe
Zobacz:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA