fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosyjskie paliwa tanieją

Bloomberg
Iwona Trusewicz
W poprzednim tygodniu ceny paliw na rosyjskich stacjach benzynowych szły w dół. W niektórych rejonach nawet o 5 proc. Litr benzyny kosztował niecałe 2,4 zł
Najnowsze dane Rosstat świadczą o spadkowej tendencji na rosyjskim rynku paliw. Między 28 lutego a 6 marca ceny detaliczne na stacjach spadły średnio o 0,2 proc. W całym lutym, w porównaniu ze styczniem, ceny spadły o 1,5 proc.
Litr benzyny był w ostatnim tygodniu tańszy średnio o 5 kopiejek i kosztował 23,4 rubli (2,37 zł). Jeszcze bardziej staniał olej napędowy - o 12 kopiejek, do 23,6 rubla.
W niektórych regionach zniżki sięgnęły 5 proc. np. w Kirowie. W Moskwie paliwa potaniały 0,1 proc., a w 10 regionach podrożały. Najwięcej - o 1,3 proc. w Kałudze.
Tanienie paliw na rosyjskich stacjach to efekt działań rządu Putina, który zagroził producentom karami, w wypadku dalszego zawyżania cen.
Rosja, która w 2010 r. została liderem światowym w produkcji ropy (ponad 504 mln t), od początku tego roku wciąż zwiększa wydobycie, ale konsekwentnie zmniejsza eksport (o 10 proc. do Unii w styczniu), by zarobić na wzroście cen światowych. Zwiększa też podaż na rynek wewnętrzny, by utrzymać spadkową tendencję cen olejów i benzyn na w kraju.
Rosyjski rząd przygotował projekt rozporządzenia, które nałoży na koncerny obowiązek sprzedaży poprzez giełdę surowcową 15 proc. produktów naftowych i ropy.
Rząd dostanie też możliwość regulacji cen paliw, przy ich skokowym wzroście na rynkach światowych i krajowym.
Dziś minister energetyki Siergiej Szmatko zapowiedział, że rząd rozpatrzy projekt do końca marca.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA