fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Marszałek prześle informacje o bateriach

Dane o wprowadzonych na rynek i przetworzonych ogniwach dotrą do ministra środowiska
Informacje przesłane przez przedsiębiorców do urzędów marszałkowskich trafią do zbiorczego sprawozdania.
Jak ma ono wyglądać, określa obowiązujące od dzisiaj rozporządzenie ministra środowiska z 10 lutego w sprawie zbiorczego sprawozdania o bateriach i akumulatorach oraz o zużytych bateriach i zużytych akumulatorach. To rozwiązanie zostało wprowadzone na okres przejściowy, do czasu, gdy powstanie w Internecie baza danych tych wyrobów.
Zgodnie z art. 121 ustawy o bateriach i akumulatorach marszałkowie województw będą przesyłali swoje sprawozdania do 15 kwietnia. Adresatem jest główny inspektor ochrony środowiska.
Na ustalonych w rozporządzeniu formularzach marszałkowie podadzą m.in. liczbę podmiotów wprowadzających ogniwa i rozliczających się z obowiązków z danym marszałkiem oraz masę wprowadzonych na rynek wyrobów, ze szczegółowym podziałem na rodzaje.
Trzeba będzie ponadto podać informacje o zebranych zużytych bateriach oraz akumulatorach, a także o tym, w jaki sposób i w jakich ilościach zostały one przetworzone.
Dane urząd może przesyłać pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem.
Ustala ono szczegóły raportu, który główny inspektor ochrony środowiska jest zobowiązany przekazać Ministerstwu Środowiska. Znajdą się w nim nie tylko zbiorcze informacje uzyskane od marszałków, ale także dane z rejestru firm wprowadzających baterie lub akumulatory oraz prowadzących zakłady przetwarzania, w tym m.in. liczba podmiotów z niego wykreślonych. Nie zabraknie opisu przeprowadzonych kontroli, ich wyników i najczęściej spotykanych nieprawidłowości. Ustalony dla głównego inspektora ochrony środowiska termin przesłania raportu mija 15 maja.
Przypominamy, że przedsiębiorcy przesyłają marszałkom sprawozdania z ustawy o bateriach i akumulatorach i wnoszą stosowne opłaty do 15 marca.
podstawa prawna: dwa rozporządzenia ministra środowiska z 10 lutego 2011 r.
DzU nr 38, poz. 199 i 200
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA