fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Model węgierski jest dla nas najlepszy

Robert Gwiazdowski
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Rozmowa: Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, broni rządowych zmian
Rz: Dlaczego proponowane przez rząd zmiany w OFE są dobre dla przyszłych emerytów?
Robert Gwiazdowski: Ja postawiłbym pytanie inaczej, dlaczego otwarte fundusze emerytalne są dla przyszłych emerytów tak dobrym wyjściem, jak to próbują przedstawiać niektórzy? Jeśli fundusze są świetnym rozwiązaniem, to dlaczego są obowiązkowe? A jeśli są dobre dla przyszłych emerytów, a ludzie głupi i tego nie rozumieją, to może należy im dać więcej? Może należy podnieść składkę do OFE, a ograniczyć środki przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
Pan zna odpowiedzi na te pytania?
Przecież wiadomo, że posunięcie rządu podyktowane jest koniecznością znalezienia pieniędzy na obniżenie deficytu finansów publicznych, i to tak szybko, jak się da.
Dlatego uważam, że tocząca się debata pomija najważniejszą sprawę – fakt, że gra nie toczy się o pieniądze podatnika, ale o sprawne zasypanie dziury budżetowej. Ani reforma emerytalna z 1989 roku, ani obecnie proponowane zmiany niczego tak naprawdę nie zmieniają dla obecnego podatnika. Tak naprawdę mają też znikomy wpływ na wielkość naszej przyszłej emerytury. To, ile pieniędzy idzie do ZUS, a ile do OFE, nie ma znaczenia.
Przecież tu chodzi o nasze pieniądze!
No właśnie – i dlatego tak zacięcie walczą o nie fundusze. To, jakie kwoty są przekazywane do OFE, a jakie do ZUS, liczy się przede wszystkim dla zarządzających funduszami. Dla mnie skandalem jest, że ZUS pod przymusem przekazuje moje pieniądze prywatnym osobom, które pobierają od nich horrendalne prowizje sięgające 10 proc. Ja się na to nie zgadzam.
Propozycja rządu ograniczająca składkę do OFE jest więc pana zdaniem idealnym rozwiązaniem?
Idealnym rozwiązaniem dla mnie byłoby wprowadzenie modelu węgierskiego. Z czystym sumieniem poparłbym dobrowolność w wyborze drugiego filara. Nie byłoby wtedy krzyków, że ktoś zabiera nasze pieniądze. Każdy sam decydowałby, co się dzieje z jego składkami, a tym samym sam wybrałby sobie rodzaj i może wysokość przyszłej emerytury. Przymus i obowiązkowość jakiegokolwiek rozwiązania zawsze będą wiązały się z protestami i podejrzeniami, że ktoś zabiera nasze pieniądze.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA