fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Na morskim dnie są setki tysięcy gór

fot. tiswango
Flickr
Dna mórz i oceanów wciąż pozostają poznane bardzo słabo. 4,7 proc. dna zajmują wysokie góry, 16,3 proc. wzgórza. Są to ekosystemy praktycznie nie zbadane, wrażliwe a zarazem bogate w różne formy życia.
Tak wynika z badań brytyjskiego naukowca zajmującego się biologią morza, dra Chrisa Yessona z Institut of Zoology w Londynie, zamieszczonego na łamach  czasopisma „Deep-Sea Research".
— W głębinach znajduje się około 33 000 gór o wysokości ponad 1000 m oraz 138 000 niższych wzniesień. Jest to świat na razie nie rozpoznany przez naukowców - twierdzi dr Chris Yesson.
Do takiego wniosku doszedł po przestudiowaniu najnowszej mapy dna morskiego sporządzonej przez U.S. Geological Survey (USGS). Nie obejmuje ona całego dna, ale i tak obszar ten jest ogromny, dla porównania, odpowiada  łącznej powierzchni Rosji i lasów tropikalnych.
A jednak zaledwie w obrębie 250 podwodnych masywów przeprowadzono mniej lub bardziej dokładne badania biologiczne. Dostarczyły one, ogółem, mniej niż 1 proc. wszystkich próbek pochodzących ze świata ożywionego, pobranych i badanych przez naukowców różnych specjalności.
Podwodne wzniesienia to miejsca, w których żyją koralowce i gąbki, a te z kolei są środowiskiem dogodnym dla ryb i innych morskich stworzeń, łącznie z gatunkami eksploatowanymi przez człowieka (ostrygi, mule, kraby). — Podwodne wzniesienia, ze swej natury, są odrębnymi ekosystemami, stąd ich wrażliwość na wszelkiego rodzaju zmiany i ingerencje - podkreśla dr Yesson.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA