fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Galeria pełna ludzkich emocji w Centrum Nauki Kopernik

ROL
Samochód z zakochaną parą, korytarz strachu i 80 innych interaktywnych urządzeń. W Centrum Nauki Kopernik otwarto galerię „Re:generacja”, ostatnią gotową wystawę
To miejsce, które rozszerza postrzeganie nauki, bo poruszane tu zagadnienia często uznawane są za nienaukowe, np. ludzkie emocje, odczucia czy sympatie – mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Wczoraj wieczorem uroczyście otwarto tu galerię „Re:generacja". Z tej okazji na zaproszenie CNK z Wielkiej Brytanii przyjechał  prof. Kevin Warwick, którego media okrzyknęły Profesorem Cyborgiem. A to dlatego, że wszczepił on sobie zintegrowany z układem nerwowym implant, umożliwiający mu komunikację z maszynami i sterowanie nimi za pomocą myśli.
– Kiedy wszczepiłem sobie implant, niektórzy ludzie uznali to za szalony pomysł. A dziś podobne urządzenia wszczepia się pacjentom z chorobą Parkinsona, dzięki czemu mogą w miarę normalnie żyć – opowiadał przez ponad godzinę prof. Kevin Warwick.
Tuż po wykładzie do galerii „Re:generacja" weszli pierwsi zwiedzający. Najdłuższa kolejka ustawiła się do tzw. korytarza strachu. – Drugi raz tam nie wejdę. W środku jest ciemno. Do wyjścia prowadzi biała, podświetlona linia, zwężająca się z każdym krokiem. W pewnym momencie człowiek czuje się tak, jakby spadał w przepaść – przyznała Anna Banaszek, która wystawę oglądała z koleżanką.
Zwiedzający sprawdzali też, jak działa tzw. auto miłości, które ma oswajać z seksualnością.
– Gdy usiądzie się za kierownicą i zacznie zmieniać biegi, w lusterku widać parę uprawiającą seks na tylnym siedzeniu. Opowiadają o swoim „pierwszym razie". To eksponat dla osób dojrzałych emocjonalnie. Nastolatek nie zrozumie, o co w nim chodzi – stwierdzili Paulina i Mirek, studenci Politechniki Warszawskiej.
W tym samym czasie w podziemiach CNK trwała już impreza klubowa. DJ Carlos Lopez Campmany z hiszpańskiej grupy Reactable zagrał na niezwykłym syntezatorze wyglądającym jak okrągły stół z podświetlanym blatem. Gdy przesuwał po nim klocki w różnych kształtach, w zależności od interakcji między nimi wydawały one różne dźwięki. Instrument stanie teraz w galerii „Re:generacja". Będzie go można oglądać podobnie jak 80 innych interaktywnych eksponatów.
Zwiedzanie rozpocznie się już dziś – podstawą jest ważny bilet do Centrum Nauki Kopernik. Kosztuje on 13 zł (ulgowy) i 22 zł (normalny).
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA