fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Total z większymi aktywami w Rosji

Total umocnił swoją pozycję na liście głównych partnerów rosyjskich firm. Za zgodą Władimira Putina wchodzi do akcjonariatu gazowego koncernu Novatek
Total, który jest trzecim co do wielkości europejskim koncernem paliwowym, zapłaci 4 mld euro za pakiet 12 proc. akcji Novateku. Ale to dopiero początek wielkiej transakcji, za rok Francuzi będą mogli dokupić akcje i zwiększyć udziały do 15 proc., a w ciągu trzech lat – do ponad 19 proc. Novatek jest największym niezależnym producentem gazu w Rosji, ale ogranicza działalność do tego kraju, bo monopol na eksport surowca ma praktycznie Gazprom.
Europejski potentat osiągnął cel, który wyznaczył sobie siedem lat temu – wtedy chciał kupić jedną czwartą akcji Novateku, ale bez powodzenia. Teraz – za przyzwoleniem rosyjskiego premiera, transakcja stanie się faktem.
4 mld euro zapłaci Total za pakiet 12 proc. akcji rosyjskiej firmy Novatek
Dla francuskiego koncernu ma o tyle znaczenie, że gwarantuje dostęp do złóż na Jamale, a Novatek zyskuje partnera, który będzie uczestniczył w kosztach inwestycji szacowanych na 20 mld dolarów. Projekt ma ruszyć w 2016 r. Rola Totala na rosyjskim rynku znacząco wzrośnie dzięki nowemu porozumieniu; od dwóch lat jest też udziałowcem i partnerem Gazpromu w gigantycznym planie wydobycia złoża Sztokmanskoje na Morzu Barentsa, ale prace się opóźniają.
Rosjanie liczą, że gaz z Morza Barentsa i z Jamału sprzedawać będą w postaci LNG na zachodnie rynki, ale potrzebują do tego europejskich partnerów. Eksploatacja złóż w Arktyce wymaga odpowiedniego doświadczenia, więc oprócz Francuzów Gazprom wybrał na partnera norweski Statoil. Z drugiej strony Rosja jako kraj surowcowy zyskała w ostatnich tygodniach na znaczeniu, zwłaszcza wobec niestabilnej sytuacji i zamieszek w Afryce.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA