fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Ma być więcej mieszkań dla ubogich

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Mieszkania dla mniej zamożnych i najem bez ryzyka – tego chce rząd. Wczoraj przedstawił w Sejmie program w tej sprawie
Statystyczny Polak może miesięcznie kupić 0,8 mkw. mieszkania. Na tyle bowiem starcza przeciętne wynagrodzenie. Niskie dochody i wysoki koszt budowy nowych lokali powodują, że wiele osób nie może zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.
Rząd chce to zmienić. 3 marca 2011 r. przedstawił posłom dokument w sprawie głównych problemów, celów i kierunków programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 r. Proponuje w nim sporo zmian w przepisach.
Najmniej ma dotyczyć regulacji wspierających budownictwo socjalne. Zdaniem rządu są one dobre, tylko środki, które zostały przeznaczone na ich realizację, tj. refundację gminom kosztów budowy lokali socjalnych lub adaptację pomieszczeń na ten cel – zbyt małe. Proponuje się więc zwiększenie dotacji, dzięki czemu powstałoby 7,5 tys. tego typu lokali oraz 400 miejsc w noclegowniach (od 2015 r.).
Rząd chce ponadto wskrzesić budownictwo pod wynajem. Będą to mieszkania dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy w banku. Mają je budować Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie oraz deweloperzy. Lokal pod wynajem będzie można wykupić.
Rada Ministrów chce też zrezygnować z obecnej formy wsparcia rodzin w drodze do własnego lokum, a mianowicie z kredytów udzielanych w programie „Rodzina na swoim". Dzięki niemu dziś rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą zaciągać kredyt, do którego oprocentowania dopłaca przez osiem lat państwo. Z programu rząd chce się wycofać od 2012 r. W Sejmie odbyło się w tym tygodniu pierwsze czytanie nowelizacji przepisów w tej sprawie (ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania).
Rząd zamierza także poprawić stan techniczny obecnego zasobu mieszkaniowego. Według jego szacunków w najbliższych latach nawet 200 tys. lokali nie będzie się już nadawało do mieszkania. Nie bez znaczenie jest także obowiązek ograniczenia zużycia energii. W tym celu rząd chce utrzymywać możliwość zaciągania kredytu z premią termomodernizacyjną, a także z premią remontową.
Niezbędne jest ponadto, jego zdaniem, utrzymanie obniżonej stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym.
Pojawi się także odwrócony kredyt hipoteczny. Skorzystają na tym osoby starsze, które w zamian za pieniądze uzyskiwane od banku przekażą mu swoje mieszkanie (przejęcie nastąpi po śmierci zainteresowanego). Zmienią się także przepisy dotyczące najmu oraz dodatków mieszkaniowych.
 
etap legislacyjny:
program został przedstawiony Sejmowi
 
Zobacz serwis:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA