fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Pośrednicy: mieszkania będą tańsze

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Spadki cen używanych lokali nawet o 10 proc. przewiduje w tym roku część agencji nieruchomości. Taniej ma być także na rynku wynajmu mieszkań
• Do takich wniosków doszli analitycy z wyszukiwarki nieruchomości Morizon.pl, którzy przeprowadzili badania wśród współpracujących z nimi pośredników. Większość agentów prognozuje, że ceny mieszkań na rynku wtórnym powinny jeszcze spaść. ?– W ostatnich pięciu miesiącach stawki utrzymały się na tym samym poziomie lub nieznacznie spadły – zauważają analitycy z Morizona. Według nich największy wpływ na ceny nieruchomości będzie mieć oprocentowanie kredytów oraz program dopłat „Rodzina na swoim". Nie bez znaczenia jest też oczywiście sytuacja gospodarcza. ?
• – Niewielkie wahania cen mogą nastąpić ze względu na lekko podniesiony VAT oraz optymizm związany z inwestycjami w infrastrukturę na Euro 2012. W Warszawie pod uwagę brana jest też budowa drugiej linii metra. Z drugiej strony stale zwiększająca się podaż powinna wpłynąć na obniżki cen zarówno mieszkań na rynku pierwotnym i jak wtórnym - ocenia Bolesław Drapella, prezes Morizon.pl.??
• Jego opinię podziela 54 proc. ankietowanych pośredników. Według 31 proc. ceny mieszkań nie zmienią się w tym roku, a 15 proc. wskazuje na ich wzrost. Jak podaje Morizon.pl, niemal 54 proc. tych, którzy przewidują spadek stawek, liczy na niewielkie obniżki – od 1 do 5 proc. Jedna trzecia uważa, że ceny mogą pójść w dół o 5-10 proc., a co dziesiąty prognozuje jeszcze większe spadki. ?
?• 60 proc. przebadanych agencji ocenia, że wzrośnie liczba nieruchomości do sprzedania. Więcej ofert ma się znaleźć także na rynku najmu. Według analityków z Morizona duże znaczenie będzie też miała polityka deweloperów. – Firmy nie tylko obniżają ceny próbując w ten sposób zachęcić klientów do wyboru mieszkania z rynku pierwotnego, ale też dostosowują powierzchnie oferowanych mieszkań do dzisiejszych wymogów klientów. Niższa cena na rynku pierwotnym wymusza obniżki na rynku wtórnym – twierdzą przedstawiciele Morizona. ??
Zmiany na rynku nieruchomości:https://grafik.rp.pl/grafika2/641886
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA