fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Wolą magazyny wynajmować, niż budować

Prologis Park w polskiej Dąbrowie ?
Cushman & Wakefield
O ponad 40 procent wzrósł popyt na powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej. Rynek najmu rozrasta się przede wszystkim w Polsce i Czechach
Jednocześnie spada liczba nowych inwestycji. Deweloperzy wciąż mają bowiem problemy z uzyskaniem finansowania zakupu gruntów –tak wynika z analiz firmy doradczej Cushman & Wakefield. Jak podają jej analitycy, w ubiegłym roku najemcy potrzebowali w Europie Środkowej prawie 1 mln mkw. powierzchni więcej niż rok wcześniej.
• – W 2010 r. wynajęto ponad 2,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a w 2009 r. – niecałe 1,8 mln mkw. – podaje Cushman & Wakefield. – Najsilniejszy trend wzrostowy odnotowano w Polsce i Czechach, natomiast na Słowacji i Węgrzech rynek najmu skurczył się w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie mniej magazynów było w ubiegłym roku oddawanych do użytku. W 2010 r. na rynek trafiło 580 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej, podczas gdy rok wcześniej wybudowano 1,65 mln mkw. – Ubiegłoroczna podaż w Europie Środkowej była najniższa od siedmiu lat. Spadek podaży dotknął wszystkie kraje regionu, ale najbardziej widoczny był na Słowacji, gdzie wybudowano tylko 5 tys. mkw. powierzchni – najmniej od 2001 r. – podają analitycy. – Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej, czyli w Czechach, w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech, wynoszą dziś ponad 13 mln mkw.
• Według Ferdinanda Hlobila, dyrektora działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield, na wzrost popytu na nieruchomości magazynowe w 2010 r. wpływ miało kilka czynników. – Wraz z ożywieniem gospodarki niemieckiej rośnie popyt na towary, a firmy poszukują powierzchni magazynowej i produkcyjnej. Nadal preferowany jest najem powierzchni niż budowa jej we własnym zakresie – zauważa Ferdinand Hlobil. – Ważną rolę odgrywa też przedłużanie wygasających umów najmu zawartych w czasie boomu gospodarczego. Ponadto na polskim rynku odnotowano trendy wzrostowe po okresie dużych spadków w 2009 r. Są to z pewnością pozytywne sygnały świadczące o tym, że firmy mniej obawiają się o swoją przyszłość i optymistycznie spoglądają na możliwości rozwoju – podkreśla dyrektor.
• Coraz mniej magazynów stoi pustych. W Polsce tzw. wskaźnik pustostanów w ubiegłym roku wynosił 15 proc. i był najniższy od 18 miesięcy. Jak wyjaśniają analitycy z Cushman & Wakefield, na zrównoważonym rynku wskaźnik pustostanów wynosi ok. 10 proc. – Spadek poniżej 10 proc. wskazuje na zaburzenie równowagi na rynku i niewystarczającą podaż. W takiej sytuacji znajduje się dziś Słowacja, gdzie poziom dostępnej powierzchni na wynajem nie przekracza 5 proc. Może to utrudnić wejście na rynek nowych firm – czytamy w raporcie. Do równowagi powraca rynek czeski ze wskaźnikiem pustostanów na poziomie 10,6 proc.
• Czynsze w najlepszych lokalizacjach Europy Środkowej utrzymują się na dość stabilnym poziomie i wynoszą ok. 3,5 EUR za mkw. miesięcznie. Koszty najmu zmniejszyły się w tych obiektach, w których było najwięcej pustej powierzchni. Deweloperzy starali się także przygotowywać specjalne oferty dla najemców. Jednak według analityków Cushman & Wakefield w dłuższej perspektywie czasowej czynsze mogą nieznacznie wzrosnąć, ze względu na powolny wzrost cen gruntów i kosztów budowy. Nie bez znaczenia jest też wzrost kosztów produkcji oraz wprowadzenie nowych podatków oraz wzrostu innych kosztów produkcji.
• – Na rynku panuje dobry nastrój. W regionie pojawiają się nowi najemcy. Jeżeli wolumen najmu osiągnie w tym roku ubiegłoroczny poziom, uznamy to za korzystny wynik – ocenia Ferdinand Hlobil. – Po okresie korekt na rynku deweloperzy zaczynają planować nowe inwestycje. Jednak nagły wzrost aktywności jest mało prawdopodobny. Będzie raczej stopniowy i wolumen nowej powierzchni oddawanej do użytku może być zbliżony do ubiegłorocznego. Wyraźniejszy wzrost możliwy jest najwcześniej w 2012 r. – dodaje.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA