fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Laury dla kobiet-naukowców

Malwina Strenkowska, laureatka pierwszej edycji konkursu „Dziewczyny przyszłości”
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Ruszyła druga edycja konkursu „Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”. Studentki kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych mogą walczyć o wysokie stypendia i wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konferencje naukowe
Konkurs organizują wspólnie minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz miesięcznik „Elle". – Chcemy promować i wspierać ambitne młode kobiety, które realizują swoje pasje badawcze i odnoszą imponujące naukowe sukcesy, nierzadko w dziedzinach stereotypowo uważanych za męskie – tłumaczą przedstawiciele ministerstwa.
Zgłoszenia konkursowe studentki mogą nadsyłać do 15 marca. Kapituła konkursowa, której przewodniczy znakomita biotechnolog prof. Marianna Turkiewicz, oceni m.in. oryginalność prac badawczych, nowatorską metodologię i możliwość zastosowania wyników badań w praktyce. Zwyciężczyni konkursu otrzyma stypendium w wysokości 15 tys. złotych, a autorkom dziesięciu najlepszych prac organizatorzy sfinansują udział w wybranej zagranicznej konferencji naukowej.
Laureatką pierwszej edycji konkursu „Dziewczyny przyszłości" została Malwina Strenkowska, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy białek może mieć zastosowanie w terapii antyrakowej, a badaniami zainteresował się duży koncern farmaceutyczny. Dziesięć najlepszych młodych badaczek wyłonionych w pierwszej edycji konkursu wzięło też udział w prestiżowych konferencjach naukowych, sfinansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym gronie były m.in. konstruktorka nowej generacji śmigła do małych samolotów i autorka badań nad otyłością, uznaną za chorobę XXI wieku.
Dziewczyny przyszłości były bohaterkami sesji zdjęciowej opublikowanej przez miesięcznik „Elle".
Dla zwyciężczyń drugiej edycji organizatorzy przygotowali wiele nagród związanych z jubileuszem patronki konkursu – rok 2011 jest poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie, która dokładnie 100 lat temu otrzymała Nagrodę Nobla.
Zgłoszenia konkursowe należy nadsyłać do 15 marca na adres:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa 53) lub składać w kancelarii ogólnej MNiSW, pokój 32, z dopiskiem: DPN – konkurs „Dziewczyny przyszłości".
Zgłoszenia należy równocześnie wysyłać w wersji elektronicznej na adres mailowy: dziewczynyprzyszlosci@nauka.gov.pl.
 
 
prof. Barbara Kudrycka minister nauki i szkolnictwa wyższego

W całej Europie kobiety stanowią zaledwie około 30 proc. ogółu naukowców. Komisja Europejska wielokrotnie zwracała uwagę wszystkich państw unijnych, że tak niska ich reprezentacja w nauce to trwonienie możliwości i talentów, na które Europa nie może sobie pozwolić. Polskie statystyki pokazują, że kobiet wśród osób broniących doktoratów jest nawet odrobinę więcej niż mężczyzn, habilitację uzyskuje już jednak tylko około 36 proc. pań, a profesurę 30 proc. Potwierdza się więc w polskich uczelniach i instytucjach naukowych prawidłowość charakterystyczna dla całej Unii Europejskiej – z nauki zbyt licznie odchodzą utalentowane kobiety między 30. a 39. rokiem życia. Jeśli wybierają pracę poza sektorem naukowym – uszanujmy ten wybór. Jeżeli jednak poprzestają na doktoracie z powodu trudności na przykład w łączeniu roli matki i naukowca czy też w przebiciu się w środowisku ze swoimi dokonaniami, powinniśmy je wspierać. Konkurs „Dziewczyny przyszłości" pozwala nam odkryć w polskich uczelniach naukowe diamenty i wesprzeć znakomite projekty naukowe realizowane przez młode badaczki. Wierzę, że to najlepsza naukowa inwestycja – być może pewnego dnia jedna z laureatek konkursu odbierze tak wyczekiwanego w Polsce naukowego Nobla.
 
—ab
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA