fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Węgiel wkrótce będzie opodatkowany

Bloomberg
Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku akcyzowym przewidują zwolnienie z podatku akcyzowego węgla. Wkrótce się to zmieni
Od 1 stycznia 2012 roku będzie on opodatkowany, ponieważ kończy się przyznany Polsce okres przejściowy a konieczność opodatkowania węgla wynika z przepisów unijnych. Nie wiadomo jednak, jakie dokładnie obowiązki będą mieć przedsiębiorcy w związku z obrotem węglem.
Obecna ustawa akcyzowa przewiduje opodatkowanie węgla akcyzą od początku stycznia 2012 r. Stawka wynikająca z ustawy to 1,28 zł od gigadżula (co daje ok. 30 zł za tonę). Do tego czasu węgiel jest zwolniony ze względu na okres przejściowy wynegocjowany przez Polskę.
Przepisy unijne
Przepisy wspólnotowe zaliczają węgiel do wyrobów energetycznych, a w konsekwencji przewidują opodatkowanie węgla podatkiem akcyzowym narzucając minimalne stawki podatku na poziomie 0,15 EUR / GJ (przeznaczenie gospodarcze) i 0,30 EUR / GJ (przeznaczenie niegospodarcze). Zgodnie z przepisami unijnymi państwa członkowskie mogą wprowadzać określone przepisy dotyczące monitorowania obrotu węglem. Może to wiązać się z wprowadzeniem różnorodnych obciążeń administracyjnych związanych zarówno wydobyciem, przemieszczaniem, jak i sprzedażą węgla. Możliwe jest również wprowadzenie zwolnienia od podatku akcyzowego węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji oraz wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe. Dyrektywa energetyczna daje również podstawy do wyłączenia z opodatkowania węgla podatkiem akcyzowym w przypadku jego wykorzystania do redukcji chemicznej, w procesach elektrolitycznych i metalurgicznych, a także w procesach mineralogicznych.
[srodtytul]Jak jest w innych krajach?[/srodtytul]
Na różnorodne możliwe rozwiązania w zakresie opodatkowania akcyzą węgla wskazują te, które obowiązują już w innych krajach europejskich. Przykładowo w Niemczech obowiązuje zwolnienie z akcyzy dla węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji, ale tylko w części przypadającej na energię elektryczną oraz wykorzystywanego w procesach grzewczych w specyficznych procesach (np. metalurgicznych). Obowiązują tam również specyficzne zezwolenia na wydobycie, przerabianie i dostawę oraz wykorzystanie na cele inne niż grzewcze. W Holandii natomiast zwolnione jest wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji o określonym minimalnym stopniu wydajności. Są również i takie kraje jak Hiszpania, w których brak jest przepisów regulujących obrót węglem. Zwolniono tam natomiast węgiel wykorzystywany w kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej.
[srodtytul]Jak będzie u nas?[/srodtytul]
W chwili obecnej nie jest znany model, który zostanie wprowadzony w Polsce. Nie wiadomo również, na jaki system zwolnień - i czy w ogóle - zdecyduje się polski ustawodawca. Mimo iż przepisy wspólnotowe przewidują pewien wachlarz rozwiązań, to nie są one obligatoryjne, a nauczeni dotychczasowym doświadczeniem możemy się spodziewać, iż ustawodawca może nie iść nam na rękę.
Do upływu okresu zwolnienia pozostało już tylko 10 miesięcy. Najwyższy zatem czas na to, aby przedyskutować przyszłe rozwiązania i zastanowić się nad skutkami, które przynieść może opodatkowanie węgla podatkiem akcyzowym.
Źródło: wnp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA