fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

„Festiwal w Gdyni dla Chacińskiego?” - wskazanie na dyrektora

Michał Chaciński wskazany na dyrektora artystycznego gdyńskiej imprezy
Decyzja komitetu organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów oznacza, że została odrzucona kandydatura rekomendowanego wcześniej Janusza Wróblewskiego, krytyka filmowego tygodnika „Polityka”. Poprzednia decyzja komitetu z przełomu stycznia i lutego nie była jednogłośna i podjęta została dopiero w trzecim głosowaniu stosunkiem głosów 4:3. Wybór Chacińskiego był jednomyślny. Publiczne ogłoszenie wskazania dla dziennikarza „Polityki” zostało mylnie zinterpretowane przez media jako jednoznaczne, z jego wyborem na stanowisko dyrektora artystycznego, co było przedwczesne.
– Zarówno z Januszem Wróblewskim, jak i z Michałem Chacińskim komitet organizacyjny odbył długie rozmowy. Wizja festiwalu przedstawiona przez tego ostatniego wydała się nam bardziej nowoczesna, otwarta na świat i pokolenie młodych twórców. I – co ważne – adekwatna do możliwości finansowych imprezy – wyjaśnił Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu.
Michał Chaciński ma 39 lat, jest krytykiem filmowym współpracującym z TVP Kultura i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Dyrektor artystyczny zatrudniany jest na trzy lata.
Chaciński powiedział „Rz”:
– Chciałbym, żeby nie było wątpliwości, że konkurs główny gdyńskiego festiwalu to rzeczywiście absolutna śmietanka polskiego kina danego roku. Ale chciałbym też, żeby festiwal dawał możliwość zobaczenia filmów z Europy Wschodniej, bo funkcję tę przestali spełniać nasi dystrybutorzy. Zależy mi na tym, żeby widz, który przyjedzie do Gdyni, dzięki moim wyborom zobaczył najważniejsze polskie filmy, a także wziął udział w spotkaniach – warsztatach, których nie znajdzie gdzie indziej. Do ich przeprowadzenia chciałbym zaprosić festiwalowych gości ze świata i z Polski, jak również członków międzynarodowego jury. Zależy mi na tym, żeby do Gdyni chcieli przyjeżdżać oprócz tych, którzy pokazują tu swoje filmy, wszyscy widzowie głodni kina.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA