fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Wirtualny Mars-500 wylądował na Czerwonej Planecie

Zdjęcie orbitalne Marsa z niskiej orbity
commons.wikimedia.org
Po 250 dniach lotu wirtualny moduł projektu "Mars-500" wylądował na Czerwonej Planecie. Pierwszym zadaniem trzyosobowej ekipy marsjańskiego łazika jest poszukiwanie wody i ochrona urządzeń przed deszczem meteorytów.
Projekt jest realizowany w moskiewskim instytucie biologiczno - medycznym a bierze w nim udział 6 osobowy zespół specjalistów z: Rosji, Francji, Włoch i Chin.
Projekt "Mars-500" rozpoczął się w 2009 roku. Zgłosiło się do udziału w nim 6 ochotników: 3 lekarzy i 3 inżynierów. Eksperyment ma pomóc w przygotowaniu ludzi do lotu na Marsa i polega na przetrzymywaniu ochotników w zamknięciu, aby zbadać ich psychikę. Właściwa faza wirtualnego lotu na czerwoną planetę rozpoczęła się 3 czerwca 2010 roku. Po 250 dniach lotu statek kosmiczny zakotwiczył na orbicie Marsa i zdołał wysłać moduł badawczy, który szczęśliwie wylądował na powierzchni. Tam czekała na niego burza pisakowa i deszcz meteorytów.
Za kilka dni rozpocznie się ostatnia faza eksperymentu - 240 dniowy powrót do domu. Lądowanie na Ziemi przewidziano na 5 listopada. Wirtualny projekt autorstwa rosyjskich specjalistów jest krytykowany przez niektórych amerykańskich i kanadyjskich uczonych. Twierdzą oni, że w eksperymencie nie uwzględniono kluczowego czynnika, jakim jest niemożność uzyskania pomocy z zewnątrz.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA