fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca na zmiany za wypowiedzeniem warunków

Pracę na zmiany wolno stosować w każdym systemie czasu pracy. Na pytania czytelników odpowiada prof. Krzysztof Rączka z Uniwersytetu Warszawskiego
- Regulamin pracy spółki przewiduje pracę na zmiany. Podaje też konkretne godziny rozpoczynania i kończenia zmian, które chcę zmodyfikować. Wystarczy sama korekta regulaminu lub porozumienia zmieniającego czy muszę też dać każdemu robotnikowi wypowiedzenie?Pracę na zmiany wolno stosować - zgodnie z art. 146 kodeksu - w każdym systemie czasu pracy. Jest zatem elementem rozkładu czasu pracy, który wprowadzamy głównie w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy. Zmiana ustalonych w ten sposób godzin rozpoczynania i kończenia zmian wymaga zatem nowelizacji odpowiednio układu lub regulaminu. A w takich sytuacjach postanowienia układu (w tym protokołu dodatkowego) mniej korzystne dla pracowników wdrażamy w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Wynika tak z art. 241§2 kodeksu. Trudno jednak rozstrzygnąć, czy proponowane godziny zaczynania i kończenia zmian są mniej korzystne dla zatrudnionego, czy bardziej korzystne. Dlatego firma musi wręczyć wypowiedzenia zmieniające ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA