fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

2010 rok dobry dla inwestycji zagranicznych

IKEA
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosą w 2010 roku, według NBP, 9,8 mld euro. Bank centralny znaczącego ich skoku – o około 3 mld euro – spodziewa się w przyszłym roku. Przybędzie projektów technologicznych
W 2010 roku nie brakowało spektakularnych projektów . Jeden z największych rozpoczęła szwedzka Ikea. Meblarski koncern zainwestuje łącznie 340 mln euro w fabrykę płyt do produkcji mebli. Zakład stanie w gminie Orla na Podlasiu. Początkowo znajdzie tam zatrudnienie 250 osób, ale docelowo aż 2 tys. To nie tylko jedna z największych inwestycji zagranicznych w ostatnich latach, ale też dla Polski wschodniej najważniejsza. Może przyciągnąć kolejne firmy i zwiększyć atrakcyjność tej części kraju.
Wśród branż dominowała motoryzacja. Najwięcej nowych projektów pojawiło się w sektorze produkcji części i komponentów.
W połowie roku rozpoczęła się w Dąbrowie Górniczej warta 60 mln euro rozbudowa fabryki tarcz hamulcowych włoskiego Brembo. Stanie się największym zakładem koncernu na świecie. W tym roku zaczęła się także warta 51 mln euro budowa fabryki szyb dla Daimlera realizowana w Środzie Śląskiej przez koncern Pittsburgh Glass Works. Według międzynarodowej firmy doradczej Frost & Sullivan Polska wciąż będzie dla inwestorów z tego sektora atrakcyjnym rynkiem. Niemal wszystkie tego typu fabryki nastawione są na eksport. Jak wyliczyła firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, w 2010 r. wartość eksportu polskich fabryk motoryzacyjnych (komponenty, silniki i samochody) przekroczy 17 mld euro.
Pojawiły się także nowe inwestycje w przemyśle lotniczym. W najbliższych latach ma to być jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Ważna jest budowa fabryki podwozi do samolotów, w którą koncern Goodrich zainwestuje 47 mln euro. Ale eksperci wskazują, że atrakcyjność Polski dla inwestycji w produkcję słabnie, bo rosną koszty pracy. – Na szczęście ciągle jeszcze skutecznie konkurujemy jakością. Choć dużą barierą dla nowych przedsiębiorców pozostają trudne do przebrnięcia procedury administracyjne – mówi Marek Turczyński z Deloitte.
Mniejsze nakłady, ale nowoczesne know-how przyniosły inwestycje w branży nowych technologii. Przykładem jest budowane przez Hamilton Sundstrand centrum badawczo-rozwojowe pomocniczych silników lotniczych. To jeden z najbardziej zaawansowanych tegorocznych projektów. Pracę w centrum znajdzie 70 inżynierów. Do spektakularnych przedsięwzięć należy też fabryka firmy Nuctech Company. Ten światowy lider w produkcji skanerów wykorzystujących technikę nuklearną do prześwietlania pojazdów, kontenerów czy przesyłek pocztowych wykłada 25 mln euro na budowę zakładu w Kobyłce, pierwszego poza Chinami.
Jednym ze sztandarowych projektów w branży nowoczesnych usług jest przedsięwzięcie firmy HP Global e-Business Operations, która rozszerza działalność w Polsce o zaawansowane usługi analityczne, finansowe oraz marketingowe. Zatrudni 1,1 tys. osób, a w kolejnym etapie następny tysiąc.
Przybyło także projektów logistycznych: najkosztowniejszy rozpoczął koncern Goodman, który za 180 mln euro wybuduje centrum logistyczne w Gdańsku, największe w północnej Polsce.
W 2011 r. napływ inwestycji ma być jeszcze większy. NBP szacuje go na 12,7 mld euro. Ale eksperci wskazują na bariery. – Wciąż brakuje nam spójnego systemu zachęt – uważa Kiejstut Żagun z KPMG. Jego zdaniem problemem może być też ograniczenie ich stosowania dla inwestycji w usługi biznesowe. – Tegoroczną porażką jest brak porozumienia pomiędzy ministrami gospodarki i finansów w sprawie nowelizacji ustawy o strefach – dodaje Marek Sienkiewicz z Deloitte. Zdaniem Pawła Tynela z Ernst & Young do tej ustawy trzeba dołączyć pilne ustalenie terminu funkcjonowania SSE po roku 2020.
[ramka]
[b]Ranking „Rzeczpospolitej”: inwestycje zagraniczne w 2010 roku[/b]
[b]Inwestycja o największej wartości[/b]
[b]Inwestycja o największej wartości - Ikea[/b]
[i](fabryka paneli HDF)
Wartość: 340 mln euro
Zatrudnienie: 230 osób[/i]
Jedna z największych inwestycji ostatnich lat. Docelowo w zakładzie ma pracować 2 tys. osób. Inwestycja zwiększy atrakcyjność Polski Wschodniej: tak duży inwestor przyciągnie kolejne firmy.
[b]Inwestycja tworząca najwięcej miejsc pracy - HP [/b]
(usługi biznesowe)
Wartość: 1 mln euro
Zatrudnienie: 1100 osób
Firma HP, rozszerzając działalność o zaawansowane usługi także dla klientów zewnętrznych, znacząco zwiększa skalę i zakres dotychczasowych operacji w Polsce.
[b]Inwestycja badawczo-rozwojowa - Hamilton Sundstrand[/b]
(centrum badawczo-rozwojowe)
Wartość: 5 mln euro
Zatrudnienie: 70 osób (inżynierów)
Część większego projektu inwestycyjnego w Dolinie Lotniczej obejmującego także zakład produkcji silników. Firma będzie tam prowadzić zaawansowane prace projektowe i rozwojowe.
[b]Inwestycja z branży nowoczesnych technologii - Nuctech[/b]
(skanery do prześwietlania)
Wartość: 20 mln euro
Zatrudnienie: 20 osób
Najnowsze technologie. Chińska firma, światowy lider branży, będzie produkować ultranowoczesne skanery. Dostarczyła m.in. urządzenia do prześwietlania kontenerów na przejściu w Dorohusku.
[b]Inwestycja logistyczna - Goodman [/b]
(centrum logistyczne)
Wartość: 180 mln euroZatrudnienie: b.d.
Największa inwestycja logistyczna w północnej Polsce, część gdańskiego Parku Przemysłowo-Logistycznego. Może tu powstać do 500 tys. m2 powierzchni magazynowych oraz 40 tys. m2 biur. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA