Opłata za dwa lata, lecz koszt jednorazowy

- Jak rozliczyć opłatę za studia podyplomowe pracownika za okres od kwietnia 2007 r. do stycznia 2008 r.?
Wydatek ten powinien być ujęty w kosztach uzyskania przychodów wdacie poniesienia.Koszty związane z działalnością gospodarczą można podzielić na bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu oraz pozostałe, konieczne dla prowadzenia działalności, ale nieprzynoszące bezpośredniego skutku w postaci konkretnego przychodu.Koszty kształcenia pracownika, mimo że pośrednio mogą się przyczynić do poprawy sytuacji finansowej pracodawcy, bez wątpienia nie skutkują bezpośrednio konkretnym przychodem, a zatem powinny być rozliczone zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych -są one potrącalne w dacie ich poniesienia.Ustawodawca zastrzegł ponadto, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to wówczas stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Chociaż opłata za studia podyplomow...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL