fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Firmy energetyczne szykują się do technologicznego skoku

Bloomberg
Firmy energetyczne przygotowują się do technologicznej zmiany, która może zrewolucjonizować zarządzanie obiegiem energii w sieciach. Chodzi o inteligentne liczniki energii
Z punktu widzenia indywidualnego odbiorcy sprawa jest prosta. Firma energetyczna instaluje u niego w domu licznik, który pozwala m.in. na zarządzanie zużyciem prądu w ciągu doby, na przykład włącza i wyłącza odbiorniki o wyznaczonej porze.
Co z tego ma firma energetyczna? Dzięki znajomości nawyków każdego z klientów może lepiej zarządzać poziomem produkcji energii w ciągu doby. Może również w czasie rzeczywistym śledzić poziom zużycia energii w każdym punkcie poboru, co pozwala szybciej reagować na awarie sieci i zwiększa bezpieczeństwo dostaw.
Skoro inteligentne liczniki przynoszą tyle korzyści, to powinny być szeroko stosowane. Problemem są jednak inwestycje, które trzeba najpierw poczynić. Licznik kosztuje kilkaset złotych. Szacuje się, że wprowadzenie tego systemu w całej Polsce kosztowałoby ponad 7 mld złotych.
Prace jednak trwają. Najbardziej zaawansowana pod tym względem jest gdańska Energa. Spółka ta wprowadziła program pilotażowy „Inteligentny Hel“. Wszyscy odbiorcy mieszkający na półwyspie mają już te nowoczesne urządzenia.
Energa chce do końca 2010 r. zainstalować liczniki u wszystkich największych odbiorców. W ciągu siedmiu lat wszyscy klienci Energi mają mieć takie urządzenia. Szacowany koszt projektu to 1 mld zł.
Inne firmy energetyczne działają w tej sprawie wolniej niż Energa. Jednak choć są o krok z tyłu za tą spółką, to również planują instalowanie inteligentnych liczników u swoich klientów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA