fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Polacy skutecznie walczą o europejskie domeny

Firmy z naszego kraju coraz częściej rejestrują domeny internetowe z końcówką .eu, a także wygrywają spory o nie
Sukces przed specjalnym sądem arbitrażowym ds. domen w Pradze odniosła m.in. wrocławska spółka Logintrans, operator Europejskiej Giełdy Transportowej Trans. Domenę trans. eu zarejestrowała początkowo firma Traffic Web Holding BV z Holandii. Prawnicy Logintransu argumentowali jednak, że Holendrzy działali w złej wierze. Zarejestrowali bowiem ok.500 domen, w tym z nazwami wielu europejskich miast -Londynu, Pragi, Paryża i Warszawy. -Nasza sprawa była precedensowa, bo sporna domena nie była nawet znakiem towarowym zarejestrowanym na rzecz naszego klienta -podkreśla Łukasz Czernicki, rzecznik patentowy reprezentujący Logintrans. Sprawę o domenę wygrał też w styczniu MBank, a przed sądem w Pradze reprezentowała go krakowska firma domeny. pl. Zwycięsko z pojedynków o domeny wyszły też m.in. LOT i Zakopane.
Podstawę do rejestracji domeny z końcówką. eu stanowi rozporządzenie WE/874/2004. Określa ono dokładnie, jakie warunki trzeba spełnić, aby zarejestrować domenę europejską, jakie dokumenty będą potrzebne, jak przebiega procedura itp. (procedurę rejestracji dokładnie opisaliśmy w"Rz" z 21 marca ub. r. w tekście "Krok po kroku do własnej domeny.eu").
Art. 21 rozporządzenia określa przypadki, kiedy uznaje się rejestrację za spekulację lub nadużycie. Dzięki temu można odzyskać domenę już zarejestrowaną przez kogoś innego. -Procedury w arbitrażu są skomplikowane, ale przejrzyste, ponadto sąd działa bardzo sprawnie. Minusem jest jednak to, że postępowanie toczy się z reguły w języku pozwanego. W przypadku Logintransu był to niderlandzki -mówi Czernicki.
Z Polakami rejestrującymi domeny europejskie kłopot mają zagraniczne koncerny. Jeden z mieszkańców Warszawy zarejestrował np. domenę www.audi .eu. Na wniosek koncernu Audi AG arbitraż uznał 19 kwietnia, że Polak nie miał do tego prawa. -Rejestracja spornej nazwy domeny w sposób bezpośredni narusza przysługujące powodowi prawa ochronne z rejestracji znaków towarowych -podkreślał w uzasadnieniu wyroku arbiter Mariusz Kondrat.
masz pytanie do autora, e-mail: m.kosiarski@rzeczpospolita.pl
2. Wybór nazwy - obowiązuje tu wiele ograniczeń, m.in. dotyczących nazw historycznych, tradycyjnych itp. Powinno się również sprawdzić na stronie internetowej www.whois.eu, czy wybrana nazwa jest jeszcze dostępna.
3. Wybór rejestratora - trzeba wybrać jedną z firm znajdujących się na liście rejestratorów zamieszczonej na stronie www.eurid.eu; w Polsce rejestratorami jest kilkanaście firm.
4. Wypełnienie wniosku - należy postępować dokładnie według zasad obowiązujących w polityce rejestracyjnej (patrz strona internetowa Eurid). Po wypełnieniu wniosek przekazujemy rejestratorowi; część firm oferuje też usługi agenta ds. wypełniania dokumentów.
5. Udowodnienie swojego prawa - do nazwy firmy, znaku towarowego, praw do utworu itp. - musi się odbyć zgodnie z procedurą Eurid.
6. Rejestracja.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA