fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Facebook wart więcej niż eBay

26-letni założyciel Facebooka Mark Zuckerberg
AP
Osiągając wartość 41 mld dolarów, serwis Facebook wyprzedził eBay i stał się trzecim największym portalem internetowym w USA
Wartość 41 mld dolarów została wyliczona na podstawie informacji odnośnie ceny udziałów Facebooka dostępnych na giełdzie SecondMarket Inc w Nowym Yorku. Osiągając tę wartość Facebook wyprzedził wycenianego na 39,3 mld dolarów eBaya, portal aukcyjny zmniejszając tym samym dystans do dwójki liderów Amazon.com oraz Google.
Eksperci zwracają jednak uwagę, że szacunki te powstały na bazie informacji nie do końca jawnych, a wartości są mocno szacunkowe. Jest to spowodowane faktem, że spółka nie ujawnia danych finansowych. – Rozumiemy duże zainteresowanie naszymi potencjalnymi wynikami finansowymi – mówi rzecznik Facebooka. - Jednak zewnętrzne próby prognozy przychodów i wartości firmy mają charakter spekulacyjny i jako takie powinny być traktowane – dodaje.
Ile, więc warty jest serwis? Odpowiedź na to pytanie przyniosłoby z pewnością wejście spółki na giełdę w publicznej ofercie. Jednak to może nie nastąpić wcześniej niż dopiero w 2012 roku. Oficjalna data ewentualnego debiutu giełdowego nie jest bowiem znana. Zrzeszający 500 mln użytkowników Facebook jest dzisiaj największym portalem społecznościowym na świecie. W ciągu sześciu lat swojego istnienia dowiódł, że jest najlepszą platformą do wymiany poglądów, zdjęć czy filmów wideo pomiędzy użytkownikami. Teraz sprawdza się dodatkowo jako platforma reklamowa.
Ogromna baza klientów i możliwość precyzyjnego kierowania kampanii do określonej grupy docelowej skusiły największych. Na platformie reklamują takie giganty jak Coca-Cola, JPMorgan Chase & Co. czy Adidas. Facebook kusi reklamodawców tym, że pomimo wzrostu liczby użytkowników ceny za reklamy pozostają na stałym poziomie. Kolejnym atutem platformy jest czas jaki przeciętny użytkownik spędza na niej podczas dnia. W marcu bieżącego roku Facebook przeskoczył Google i zajął pierwsze miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych stron w USA.
Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA