fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Emitel o krok od podpisania umowy z nadawcami

Magdalena Lemańska
Nadawcy podpiszą dziś umowę z Emitelem na obsługę naziemnej telewizji cyfrowej. Oznacza to usunięcie ostatniej przeszkody na drodze jej startu w Polsce
Do sygnowania umowy, która umożliwi start nadawania ośmiu kanałów naziemnie cyfrowo dojdzie już dzisiaj po południu - wynika z naszych informacj.
Jeśli TVN, Polsat, TV Puls i TV4 wreszcie podpiszą wartą ok. 0,5 mld zł dziesięcioletnią umowę z Emitelem, przypieczętują start ich stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
Kiedy tylko podpisana zostanie umowa, Emitel zamieni prowadzone obecnie nadawanie testowe z nadajników w Warszawie, Raszynie, Śremie, Zielonej Górze i Żaganiu i ruszy tam z komercyjnym nadawaniem - wcześniej zapowiadano, że najprawdopodobniej stanie się to na przełomie września i października.
Do końca roku Emitel postara się poszerzyć zasięg tej usługi o kolejnych pięć ośrodków nadawczych (na razie nie wiadomo, których). W prawie całym kraju osiem cyfrowych stacji prywatnych nadawców będzie można odbierać na początku 2012 roku.
Kanałów będzie osiem. Oprócz TVN, Polsatu, TV Puls i TV4 pojawią się dodatkowo TVN 7, Polsat Sport News, nowy rozrywkowy, ale z ukłonem w stronę młodej widowni kanał TV Puls i nowa stacja właściciela TV4. Te stacje będą nadawane w ramach tzw. drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Jako pierwsza z nowych stacji ruszy TVN7 (najprawdopodobniej już od października), kolejne zapewne dołączą w okolicach Nowego Roku lub później.
Równolegle 27. października w czterech województwach ruszy siedem cyfrowych kanałów TVP (to tzw. trzeci multipleks). Oprócz TVP Kultura czy TVP Historia, mogą się tam znaleźć nowości: TVP Seriale i TVP Parlament, nie będzie natomiast nadawanych dziś jeszcze w ramach testów TVP1, TVP2 i TVP Info.
Prowadzone od roku testy cyfrowej telewizji, w ramach których w Warszawie, Lubuskiem i Śremie nadawane były TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls już nie są odbierane na dotychczasowych testowych kanałach, bo Emitel pracuje nad nadawaniem docelowych stacji na docelowych częstotliwościach, na jakie przejdą po sygnowaniu umowy. Pod koniec tygodnia powinny już być one dostępne.
Do odbierania cyfrowych kanałów trzeba będzie mieć telewizor obsługujący standardy MPEG-4 i Dolby Digital Plus (większość najnowszych modeli spełnia te wymogi). Do innych modeli należy dokupić odpowiedni dekoder.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA