fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Olimpiada Specjalna w Warszawie

Fotorzepa, Darek Golik
Paradą tysiąca pięciuset sportowców z 56 krajów rozpoczęła się na stadionie warszawskiej Legii ceremonia otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych
W zawodach wezmą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Imprezę rozpoczęła o 20.00 ceremonia otwarcia na stadionie warszawskiej Legii, podczas której zapłonął olimpijski znicz. Ogień dotarł do stolicy z greckiego Aleksandropolis.
Wśród gości znaleźli się m.in. prezydencka para Bronisław i Anna Komorowscy oraz były prezydent Lech Wałęsa z małżonką.
[wyimek][b][link=http://www.rp.pl/galeria/12,4,537442.html]Zobacz więcej zdjęć[/link][/b][/wyimek]
Widowisko wyreżyserował mieszkający w Polsce Grek Jorgos Stylianou odpowiedzialny m.in. za ostatnie festiwale piosenki w Opolu i Sopocie. Na scenie wystąpiły polskie i zagraniczne gwiazdy estrady.
Ceremonię otwarcia poprzedził start sztafety niosącej olimpijski ogień. Sztafeta wyruszyła o 14.00 spod Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym. Sztafeta z zapaloną pochodnią wbiegła na stadion Legii o 21.00 i wtedy nastąpiło zapalnie ognia olimpijskiego na stadionie.
Wcześniej została wciągnięta na maszt flaga Olimpiad Specjalnych, którą wniosły na płytę m.in. zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkiej atletyce Irena Szewińska oraz wicemistrzyni pekińskich igrzysk i mistrzyni świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.
Przysięgę złożyli - w imieniu polskich sportowców Rafał Mróz, a zagranicznych irlandzka badmintonistka: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił w swym wystąpieniu, że jest to impreza szczególna, w której wszyscy są zwycięzcami. "Wy już zwyciężyliście wchodząc na arenę tych zawodów".
Bogusław Gałązka mówi, że ideą Igrzysk Specjalnych jest zmiana stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chodzi o to, by niepełnosprawni intelektualnie nie byli wykluczeni ze społeczeństwa, by pokazać, że potrafią uprawiać sport, cieszyć się, że chcą normalnie żyć.
Dla niepełnosprawnych sportowców udział w Igrzyskach jest niezwykłym przeżyciem - podkreśla Marek Moltko uprawiający bowling, piłkę nożną i biegi. Niepełnosprawny sportowiec mówi, że jest dumny z udziału w Igrzyskach i liczy na sportowe emocje oraz nowe znajomości.
Podczas Igrzysk rozegrane zostaną zawody w następujących dyscyplinach: koszykówka zunifikowana, lekkoatletyka, tenis ziemny, piłka nożna 7-osobowa kobiet, tenis stołowy, bowling, jazda szybka na wrotkach, trójbój siłowy, badminton. Zawody odbywać się będą na sześciu warszawskich obiektach.
Pożegnanie ekip nastąpi 23 września o godzinie 18 na Torwarze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA