fbTrack

Finanse

Minister Skarbu przyśpiesza prywatyzację energetyki

Jan Bury, wiceminister skarbu państwa
Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska Mał Małgorzata Pstrągowska
W najbliższych dniach minister skarbu wybierze firmy, z którymi będzie negocjował sprzedaż akcji poznańskiej Enei
Resortowi skarbu zależy na jak najszybszej sprzedaży akcji poznańskiej grupy energetycznej. Przyspiesza proces negocjacji. Po tym, jak resort w ubiegły piątek otrzymał aż sześć ofert na zakup 51 proc. akcji spółki, nie będzie czekać do wcześniej planowanego terminu – 24 sierpnia i jeszcze przed końcem tygodnia wybierze inwestorów na tzw. krótką listę.
Według nieoficjalnych informacji „Rz” oferty złożyły: EDF, EP Holding, GDF Suez, Iberdrola, Kulczyk Holding oraz Enel. Pakiet akcji należący do Skarbu jest wart obecnie ok. 4,3 mld zł. Ale resort liczy na premię za oddanie kontroli nad grupą. Nieoficjalnie mówi się, że to podwyższy wartość wyceny nawet o 20 proc. Ze sprzedaży akcji resort może pozyskać ponad 5 mld zł.
W decydującą fazę wkracza też przetarg na gdańską Energę. [i]—a.ła.[/i] [b]Rz: Czy Skarb Państwa może zarobić na sprzedaży Energi 7 mld zł? Według ekspertów to realna wycena...[/b] [b]Jan Bury[/b]: Oferty, które przedstawili nam w poniedziałek inwestorzy, są poufne. Oferenci dostrzegają jednak zalety, jakie daje przejęcie gdańskiej firmy, a zwłaszcza dostęp do dużej części rynku sprzedaży – prawie 3 mln klientów. Poza tym Energa wpisuje się w politykę Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu ze względu na produkcję energii z odnawialnych źródeł. Firma ma więc swoją wartość i inwestorzy zdali sobie z tego sprawę. [b]Teraz pora na decydujące negocjacje. Czy najkorzystniej będzie wybrać co najmniej dwie firmy i z nimi rozmawiać? Wtedy można uzyskać nie tylko wyższą cenę, ale i zobowiązania do inwestycji. [/b] Rozważamy różne scenariusze. Z wybranymi firmami będziemy prowadzić negocjacje i – co jest oczywiste – będą one miały również możliwość przeprowadzenia dodatkowego due diligence. Zakładamy, że cały proces przeprowadzimy sprawnie i w miarę możliwości w szybkim tempie. [b]Skoro mówi pan o przyspieszeniu procesu, to resort powinien jak najszybciej zdecydować, kogo wybierze do wyłącznych negocjacji?[/b] Zakładamy, że decyzja ta zapadnie w tym tygodniu. Nie ukrywamy, że zgodnie z planem transakcja powinna być sfinalizowania w tym roku. [b]Ale jeśli przetarg na Energę wygra Polska Grupa Energetyczna, to spór z UOKiK jest przesądzony. Prezes urzędu zapowiedziała w rozmowie z „Rz”, że nie da nawet warunkowej zgody na transakcję.[/b] Będąc na miejscu pani prezes urzędu poczekałbym najpierw na wniosek, a dopiero potem – po wnikliwej analizie – wydał decyzję. Zapowiedź, że nie będzie zgody na przejęcie Energi przez PGE, gdy przetarg trwa, jest przedwczesna i niewskazana. Nie rozumiemy tego. [b]Ale jeśli PGE zaoferowała najwyższą cenę i ją podtrzyma lub podwyższy, to minister skarbu nie będzie mógł zawrzeć umowy z innym inwestorem. Naraziłby się na zarzut działania na szkodę Skarbu Państwa. Co zrobicie, jeśli UOKiK odmówi zgody?[/b] Polska Grupa Energetyczna jest firmą przejrzystą i miała pełne prawo złożyć ofertę na zakup akcji Energi. Zarząd PGE podjął taką decyzję, bo uznał, ze to transakcja opłacalna, istotna dla rozwoju firmy. Patrząc obiektywnie, to faktycznie efekty synergii, czyli z połączenia PGE i Energi będą największe, co dla nas jako Skarbu Państwa też ma duże znaczenie. Nie podzielamy obaw UOKiK co do zagrożeń dla rynku. [b]Krytyka urzędu nie powinna dziwić ministra skarbu, skoro po połączeniu PGE i Energi powstanie firma o największym udziale nie tylko w produkcji, ale i sprzedaży energii w kraju.[/b] Urząd ma różne narzędzia, by przeciwdziałać negatywnym skutkom takiego połączenia. Może zapobiec wykorzystywaniu przez firmy pozycji dominującej. Dlatego liczymy na rozsądek UOKiK i obiektywną ocenę wniosku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL