fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

PKN sprzeda Plusa

Udany kwartał. Początek roku był dla PKN bardzo udany. Pomogły m.in. wysokie ceny ropy.
Rzeczpospolita
Płocki koncern zamierza na przełomie 2010 i 2011 roku sprzedać posiadany pakiet akcji Polkomtelu. Część walorów operatora sieci Plus może trafić na giełdę
Orlen oraz trzej inni polscy akcjonariusze Polkomtelu, czyli KGHM, PGE oraz Węglokoks, chcą sprzedać akcje telekomu jednocześnie. Na nabywcę czeka więc pakiet 75,5 proc. akcji operatora sieci Plus. W tym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie doradców Orlenu, PGE i KGHM, którzy rozmawiali o dalszym harmonogramie prac nad sprzedażą akcji operatora.
– Transakcja może się zakończyć jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku – powiedział wczoraj prezes Orlenu Jacek Krawiec. Dodał, że pod uwagę brane są nadal wszystkie scenariusze sprzedaży, łącznie z takim, że część akcji operatora sieci Plus trafi na warszawską giełdę. – Wyślemy oferty do znaczących graczy telekomunikacyjnych, w tym również do firmy Orascom – dodał wiceprezes Orlenu Sławomir Jędrzejczyk. Według informacji „Rz” w tym tygodniu doszło do spotkania prezesa Krawca z przedstawicielami egipskiej spółki.
Płocki koncern przedstawił wczoraj wyniki za pierwszy kwartał. Przychody sięgnęły 17,44 mld zł i były o prawie 19 proc. wyższe niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego przede wszystkim wzrost cen ropy naftowej.
O poprawie sytuacji płockiego koncernu świadczą jednak przede wszystkim jego zyski. Wynik EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację, zgodnie z prognozami analityków przekroczył 1,06 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad 220 proc. w stosunku do rezultatu sprzed roku. Czysty zysk Orlenu w zeszłym kwartale przekroczył 533 mln zł. Tu widać największą poprawę, ponieważ przed rokiem spółka miała prawie 1,1 mld zł straty netto.
W minionym kwartale Orlen utrzymał też zadłużenie na poziomie z końca 2009 r., czyli 10,3 mld zł. Oznacza to, że jego dług jest teraz o około 4 mld zł niższy niż był rok wcześniej.
Płocki koncern uzyskał 800 mln zł gotówki dzięki sprzedaży części zapasów obowiązkowych ropy. Spółka, jak zapowiedział wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk, już przygotowuje następną tego typu transakcję. Decyzja o ewentualnej sprzedaży zawartości kolejnej kawerny (transakcja byłaby warta kilkaset milionów złotych) miałaby zapaść na przełomie II i III kwartału.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA