fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Spór o odznaczenia, IPN i doradców prezydenta

3 maja 2009 r. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego byłego premiera Jana Olszewskiego
Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Jędrzej Bielecki
Nowe kierownictwo Kancelarii Prezydenta odwleka nadanie orderów przyznanych przez Lecha Kaczyńskiego
Zamieszanie wokół odznaczeń przyznanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a niewręczonych z powodu jego tragicznej śmierci, utrudnia współpracę między starymi pracownikami Kancelarii Prezydenta a Jackiem Michałowskim, p. o. szefa Kancelarii Prezydenta od 10 kwietnia (w miejsce zmarłego w katastrofie Władysława Stasiaka).
Tuż po tragedii pod Smoleńskiem nowe kierownictwo odwołało przynajmniej dwie uroczystości wręczenia odznaczeń, głównie Krzyży Zasługi. Mieli je wręczać doradcy Lecha Kaczyń- skiego: Tadeusz Wrona 12 kwietnia w Poznaniu i Michał Dworczyk 13 kwietnia w Nowym Sączu. Sprawy nie chcą komentować.– My, doradcy, podjęliśmy wspólną decyzję, że nie będziemy się wypowiadać do czasu zakończenia ostatnich uroczystości żałobnych – mówi Dworczyk.
– Najgorsze jest to, że uroczystości były zapowiedziane, a odznaczeni byli zaproszeni – mówi „Rz” jeden z pracowników Kancelarii Prezydenta.
– Michałowski dopiero obejmował obowiązki. Miał polecenie zapewnienia sprawnego funkcjonowania i niepodejmowania jątrzących decyzji – odpowiada osoba z otoczenia Bronisława Komorowskiego, który jako p. o. prezydenta mianował Michałowskiego.
Wręczenie Krzyży Zasługi przez doradców Lecha Kaczyńskiego zostało odwołane także dlatego, że według interpretacji nowych władz ich praca w Kancelarii zakończyła się wraz ze śmiercią głowy państwa. – W umowach mieli zapisane, że zostały zawarte na czas pełnienia funkcji prezydenta przez Lecha Kaczyńskiego – mówi pracownik Kancelarii.
– W umowie jest też sformułowanie, że obowiązuje ona przez czas kadencji, czyli do zaprzysiężenia nowego prezydenta – zauważa jeden z doradców.
Już dwa dni po katastrofie doradcy zostali poinformowani, że umowy wygasły, a pracownicy działu kadr mieli przygotować ich świadectwa pracy. – Teraz powiedziano im, że z powodów humanitarnych zostaną podpisane nowe umowy na kilka tygodni – mówi nasz informator.
Inną decyzją Michałowskiego było wstrzymanie się z wręczeniem najwyższych odznaczeń byłym działaczom opozycji demokratycznej. Uroczystości planowano na 3 maja i 31 sierpnia. Byli opozycjoniści zostali o nich poinformowani. – Usłyszałem, że będę w bardzo dobrym towarzystwie – mówi jeden.
Według informacji „Rz” szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński zaproponował Michałowskiemu, by wręczyć te, które były już całkowicie zatwierdzone. – Michałowski miał mu powiedzieć, żeby zostawić tę sprawę nowemu prezydentowi – mówi nasz informator.
Łopiński nie chciał komentować, tłumacząc to udziałem w pogrzebach. Nowy szef Kancelarii zaś uspokaja. – Ordery, które prezydent Kaczyński podpisał, będą wręczone. W przypadku niepodpisanych decyzji będziemy badać sprawę – powiedział „Rz”.
Także Bronisław Komorowski jako p. o. głowy państwa musi podjąć decyzję w sprawie kilku ustaw i nowelizacji starych, do których nie zdążył się odnieść Lech Kaczyński. Np. o IPN. Kilkudziesięciu wykładowców akademickich zaapelowało do Komorowskiego: „Zwracamy się do pana marszałka Bronisława Komorowskiego pełniącego funkcję prezydenta RP o spełnienie woli prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zawetowanie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, a posłów PO o przyjęcie tego weta”.
Inny apel, tym razem do wszystkich sił politycznych, ogłosiło wczoraj Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry: „Apelujemy o głęboką refleksję i umiar. Trauma po tragedii pod Smoleńskiem powinna zmusić nas wszystkich do poważnego zastanowienia o organizacji naszego Państwa, priorytetach i dalekosiężnych celach. Tylko wtedy ta straszna ofiara uzyska dobroczynną moc sprawczą, zgodnie z jej historycznym wymiarem i kontekstem”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA