fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pracodawcy boją się drenażu mózgów

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Za granicę wyjeżdżają nie tylko cenni pracownicy, ale i najlepsi studenci
Aż 78 proc. pracodawców uważa, że w ciągu najbliższej dekady kłopoty sprawi im odpływ najlepszych pracowników do innych krajów – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzonych w ramach projektu finansowanego przez UE.
Na ich zlecenie TNS OBOP przebadał latem 2009 roku 1037 pracodawców – firmy i instytucje publiczne. „Rz” poznała wstępne wyniki badań.
– Są nieco zaskakujące, bo wielkość migracji zarobkowych spada, co jest też jedną z przyczyn wzrostu bezrobocia w kraju od IV kwartału 2008 roku – komentuje współautor badań Konrad Turek, socjolog z UJ. – Ale drenaż mózgów był w wielu branżach istotnym problemem w ostatnich latach. Być może pracodawcy obawiają się ponownego nasilenia tego trendu.
[wyimek]68 proc. pracodawców uważa, że kłopoty na rynku pracy spowoduje starzenie się społeczeństwa[/wyimek]
– Z inżynierami jest problem – potwierdza „Rz” Witold Grabysz, prezes firmy produkującej m.in. zasilacze. – Jednego udało mi się przejąć z firmy, która zbankrutowała.
Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, uważa, że polska gospodarka nie jest tak innowacyjna jak zachodnie, więc trudno się dziwić, że wysokiej klasy specjaliści wyjeżdżają. – Ale główną falę takich wyjazdów mamy już za sobą – mówi.
Małgorzata Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan ostrzega jednak: – Kiedy poradzimy sobie z kryzysem, to zjawisko z pewnością wróci.
– Ja bardziej od drenażu specjalistów boję się kuszenia studentów, a nawet licealistów. To już się dzieje i będzie narastać – mówi „Rz” prof. Andrzej Jajszczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kilku jego najlepszych wychowanków już pracuje za granicą. – Wysokiej klasy specjalistów, którzy po studiach wyjechali z kraju, łatwiej będzie ściągnąć z powrotem. Ci, którzy wyjadą na studia, tak chętnie nie wrócą – dodaje prof. Jajszczyk.
Z badań wynika też, że mimo rosnącego bezrobocia niemal 37 proc. firm miało w ciągu ostatnich dwóch lat kłopoty z [link=http://kariera.pl]rekrutacją pracowników[/link]. Najgorzej było w usługach i handlu, gdzie takie trudności miało 46 proc. spółek, w tym niemal 70 proc. zajmujących się hotelarstwem i gastronomią.
Ankieta wśród pracodawców to część projektu „Aktywizacja potencjału osób starszych w starzejącej się Europie”, prowadzonego też w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Holandii, Szwecji, we Włoszech, w Danii i Niemczech.
[ramka][b][link=http://kariera.pl/praca]Najświeższe oferty pracy czekają[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA