fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Fiasko prywatyzacji PZL-Kalisz

Jedyna oferta złożona została przez branżowego kontrahenta spółki – Pratt&Whitney Canada Corp.
materiały prasowe
Resort skarbu odstąpił od prywatyzacji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Kalisz. Jedyna oferta, złożona przez branżowego kontrahenta spółki – Pratt&Whitney Canada Corp., nie spełniła oczekiwań – po jej rozpatrzeniu ministerstwo zdecydowało, że nie dopuści potencjalnego inwestora do negocjacji
Negocjacje, oprócz ceny za pakiet 53,94 proc. akcji, miały dotyczyć programu rozwoju spółki, obejmującego m.in. zobowiązania inwestycyjne, dotyczące ochrony środowiska, ochrony interesów pracowników, a także sposobu zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań.
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL – Kalisz dostarcza produkty i usługi na potrzeby przemysłu lotniczego oraz branży motoryzacyjnej na świecie. Specjalizuje się w produkcji części i podzespołów silników lotniczych, pojazdów trakcyjnych, samochodów oraz ciągników. Spółka jest też podwykonawcą części maszyn na potrzeby innych branż.
Produkowana przez WSK PZL- Kalisz konstrukcja silnikowa ASz-62IR jest częścią samolotów Dromader oraz AN-2, które są wykorzystywane niemal na całym świecie. Spółka oferuje możliwość ich serwisowania, a także czerpie zyski ze sprzedaży podzespołów oraz części zamiennych. Wyspecjalizowała się również w produktach z branży motoryzacyjnej. Oferta spółki obejmuje wały karbowe, korpusy pomp, korbowody, sworznie i koła zębate, które w 58 proc. trafiają na eksport.
Strategia spółki zakłada zwiększenie produkcji na potrzeby przemysłu lotniczego we współpracy z międzynarodowymi liderami branży.
Poza Skarbem Państwa, akcjonariuszami PZL Kalisz są: Agencja Rozwoju Przemysłu, która ma ponad 21 proc. akcji oraz pracownicy spółki posiadający 12 proc. Pozostałe akcje należą do mniejszościowych akcjonariuszy.
Doradcą przy prywatyzacji była firma DGA.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA