fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Pierwsze sanktuarium ks. Jerzego

Sanktuarium męczeństwa ks. Jerzego powstaje blisko tamy we Włocławku, gdzie mordercy wrzucili jego ciało do wody
FREEPRESS.PL, Witold Broda WB Witold Broda
Kościół budowany przy tamie na Wiśle we Włocławku będzie pierwszym dedykowanym kapłanowi męczennikowi
Sanktuarium męczeństwa ks. Popiełuszki, który od 6 czerwca będzie błogosławionym, powstaje w miejscu, gdzie w 1984 r. mordercy z SB wrzucili jego ciało do wody.
– To będzie pierwszy kościół dedykowany ks. Jerzemu – mówi o. Świerad Pettke, prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.
Zakon od 11 lat prowadzi tu parafię i buduje duży kościół, który pomieści także pielgrzymów. – We wrześniu chcemy poświęcić kaplicę ks. Jerzego, która będzie sercem całego sanktuarium, oraz oddać do użytku salę pamięci męczennika umieszczoną w podziemiach – opowiada o. Pettke.
[srodtytul]Już pytają o relikwie[/srodtytul]
Zakonnicy i parafianie liczą, że we wrześniu w kaplicy ks. Jerzego znajdą się jego relikwie.
Ich przygotowanie i ekshumacja zwłok kapłana nastąpi przed beatyfikacją.– Pozwolenie na te działania wraz z instrukcją, jak należy je przeprowadzić, wydaje Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Po ich zakończeniu trzeba przesłać do Watykanu sprawozdanie z wykonanych czynności – tłumaczy ks. Andrzej Scąber, główny referent do spraw kanonizacji w kurii krakowskiej.
– Na razie nie mamy oficjalnych próśb o relikwie ks. Popiełuszki. Są wyrażane zapytania, życzenia – informuje kanclerz kurii warszawskiej ks. Grzegorz Kalwarczyk, który nie wątpi, że takich zgłoszeń będzie dużo.
O relikwie starać się będzie m.in. parafia Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ks. Jerzy uczestniczył w ostatnim nabożeństwie przed porwaniem.
Prawdopodobnie z oficjalnymi prośbami o relikwie parafie wstrzymywały się do czasu ogłoszenia daty beatyfikacji ks. Jerzego. O tym, kto je ostatecznie otrzyma, decydować będzie arcybiskup warszawski. Wiadomo już jednak, że relikwie ks. Popiełuszki na pewno znajdą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie wniesione zostaną 6 czerwca, po beatyfikacji, która odbędzie się na placu Piłsudskiego.
Jak informuje ks. Kalwarczyk, ciało kapłana pozostanie w grobie przed kościołem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. – Wewnątrz kościoła znajdą się relikwie ks. Popiełuszki – dodaje.
[srodtytul]Czyj patron?[/srodtytul]
Po ogłoszeniu beatyfikacji ks. Jerzemu będzie mógł być oddawany kult publiczny. Nie jest jednak prawdą, co często się podaje, że beatyfikacja jest jedynie pozwoleniem na kult lokalny, a nie w całym Kościele.
– Kultowi nie stawia się granic. Jeżeli ktoś będzie chciał oddawać kult ks. Popiełuszce poza Kościołem lokalnym, czyli poza archidiecezją warszawską czy Polską, nie ma ku temu przeszkód – wyjaśnia o. Szczepan Praśkiewicz, konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. I dodaje: – Beatyfikacja jest pozwoleniem na kult publiczny, a kanonizacja zobowiązaniem do tego kultu.
Większość błogosławionych i świętych to patroni różnych środowisk, grup społecznych, zawodowych. Na pewno wiele z nich chciałoby mieć za patrona ks. Jerzego – choćby aktorzy, hutnicy czy pielęgniarki, których był duszpasterzem.
– Patroni nie są wyznaczani. Są obierani w wyniku oddolnej inicjatywy, która musi jednak zyskać akceptację władz kościelnych – mówi o. Praśkiewicz. – Gdy błogosławiony ma być patronem jakiejś grupy w diecezji, pozwolenie wydaje biskup, gdy w całym kraju – episkopat, a gdy ma charakter ponadnarodowy – Stolica Apostolska.
W liturgii dniem wspomnienia ks. Popiełuszki będzie prawdopodobnie 19 października, dzień jego porwania i śmierci. Informacja ta zostanie ogłoszona podczas beatyfikacji, a ustali ją watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=e.czaczkowska@rp.pl]e.czaczkowska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA