fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Rodzice na uczelni dostaną wsparcie

Badaczki spodziewające się dziecka otrzymają pieniądze na zatrudnienie asystentów, którzy zamiast nich przeprowadzą niebezpieczne badania
Granty dla rodziców-naukowców to nowy pomysł Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na jego realizację są 4 mln zł. W ramach projektu POMOST o dofinansowanie badań mogą się ubiegać kobiety w ciąży i rodzice, którzy po przerwie na opiekę nad dzieckiem chcą wrócić do pracy.
Badaczki w ciąży za pieniądze z FNP będą mogły zatrudnić asystentów, by wykonywali prace, które mogą zagrozić ciąży. Wnioski o granty można składać cały rok.
Z kolei w dwóch terminach – do 9 kwietnia i 15 października – przyjmowane są wnioski od naukowców (kobiet i mężczyzn), którzy mają małe dzieci. Do nich skierowane są granty, które umożliwią np. zatrudnienie na uczelni na niepełnym etacie i dłuższą pracę nad projektem.
– Sama staję przed wyborem: praca naukowa albo dom – mówi Anna Szkulmowska z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która jest mamą 3,5-letniej Łucji i spodziewa się kolejnego dziecka. – Granty otwierają możliwości przede wszystkim dla matek-naukowców, które nie mogą poświęcić na pracę naukową tylu godzin co inni i przez to trudno im znaleźć się w zespole naukowym zdobywającym granty badawcze.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA