fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chcą miliarda od papieża

Papież Benedykt XVI
AFP
Ofiary irlandzkich księży pedofilów zwrócą się do Watykanu z apelem o wypłacenie im odszkodowań w wysokości 1 miliarda euro – podały irlandzkie media.
Podczas spotkania Benedykta XVI z irlandzkimi hierarchami, do którego dojdzie na początku przyszłego tygodnia, kardynał Sean Brady przekaże papieżowi specjalny list w tej sprawie.
Obok apelu o finansową rekompensatę za krzywdy doznane od księży i zakonników, ofiary zwracają się w nim do Benedykta XVI z prośbą o spotkanie z nimi podczas wrześniowej wizyty papieskiej w Anglii.
Od grudnia zeszłego roku cztery organizacje reprezentujące ofiary skandalu pedofilskiego prowadzą w Kolegium św. Patryka w Maynooth negocjacje w sprawie rekompensat z przedstawicielami irlandzkiego episkopatu.
Michael O’Brien z organizacji Prawo do Pokoju zwrócił uwagę, że dotychczas odszkodowania wypłacało ofiarom nadużyć irlandzkie państwo oraz poszczególne zakony, które przekazały z tego tytułu 128 milionów euro.
– Papież musi przeznaczyć zasadniczą kwotę pieniędzy na pomoc dla ofiar. Watykan jest tak samo godny potępienia, ponieważ zakony działały pod jego auspicjami – podkreślił O’Brien cytowany przez dziennik „Irish Independent”. W podobnym duchu wypowiadali się przedstawiciele trzech pozostałych organizacji.
– Zamierzamy przekazać te uwagi papieżowi, zarówno w rozmowie z nim, jak i w formie pisemnych świadectw przekazanych nam przez ofiary i wyrażających bezpośrednio ich odczucia – zapowiedział biskup John McAreavey z diecezji Dromore.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA