fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nasza-Klasa i Gadu-Gadu dla inwestorów z RPA

Maciej Popowicz, twórca portalu Nasza-Klasa.pl
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Koncern Naspers, właściciel Allegro, Gadu-Gadu i portalu Bankier.pl, może przejąć Naszą-Klasę
– Gadu-Gadu i Nasza-Klasa dobrze się uzupełniają. Ich połączenie miałoby sens – uważa Rafał Agnieszczak, przedsiębiorca internetowy, twórca takich portali, jak Fotka.pl i Świstak.pl. – GG chciało stworzyć własną społeczność w sieci, ale to się nie udało. Z kolei Nasza-Klasa uruchomiła komunikator, ale pomysł nie wypalił.
Dzisiejsza informacja, jakoby Forticom, właściciel Naszej-Klasy, zamierzał sprzedać portal południowoafrykańskiemu Naspersowi, zelektryzowała polską branżę internetową. Strony potencjalnej transakcji nabrały wody w usta.
– Nie mogę skomentować tej sprawy – powiedział "Rz" James Melville-Ross z londyńskiego biura Digital Sky Technologies, firmy, która ma 75 proc. udziałów w łotewskim Forticomie. – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – powiedział "Rz" Maciej Popowicz, twórca Naszej-Klasy, członek zarządu firmy. Popowicz wciąż ma 30 proc. udziałów w spółce.
Komentarza odmówiła także Meloy Horn odpowiedzialna za relacje z inwestorami w Naspersie. Jednak przy okazji publikacji wyników I półrocza 2009 r. Koos Bekker, prezes Naspersa, zapowiedział przejęcia.
Nspers inwestuje w największe internetowe przedsięwzięcia w Polsce, płacąc za udziały szczodrą ręką. Pierwszą spółką, którą przejął, był komunikator Gadu-Gadu. W 2007 r. koncern z RPA zaoferował za jedną jego akcję 23,5 zł, co dało wycenę firmy 418 mln zł. W 2008 r. Naspers kupił firmę Tradus, do której należy QXL, spółka prowadząca Allegro. Wartość transakcji to 3,77 mld zł. Na ile wyceniono samo Allegro – nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że polski portal generował 80 proc. zysków Tradusa. Także w 2008 r. Naspers kupił finansowy portal Bankier.pl, płacąc 67 mln zł.
Ile dziś Naspers musiałby zapłacić za Naszą-Klasę? Według doniesień rosyjskich dzienników "Kommiersant" i "Wiedomosti" Forticom w styczniu 2008 r. za 62 proc. udziałów w polskim portalu zapłacił 92 mln dol., co oznacza, że Naszą-Klasę dwa lata temu wyceniono na prawie 150 mln dol. – Nie ma podstaw, by dziś wycena portalu była mniejsza.
– Kupno Naszej-Klasy stwarza zupełnie nowe możliwości konstruowania oferty dla reklamodawców – powiedział "Rz" Rafał Agnieszczak. Nasza-Klasa, witryny GG i Allegro mają w sumie prawie 28 mln użytkowników. Sama Nasza-Klasa generuje miesięcznie ponad 10 mld odsłon.
Przychody grupy Naspers za sześć miesięcy 2009 r. wyniosły 13,5 mld randów, czyli ok. 5,2 mld zł. To 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny spółki wyniósł 2,8 mld randów, czyli 1 mld zł (wzrost o 19 proc. rok do roku).
Firma przejmuje spółki internetowe nie tylko w Polsce. Jej ostatnim nabytkiem jest brazylijska platforma e-commerce BuscaPe. Południowoafrykańska grupa jest także właścicielem lokalnych wydawnictw prasowych i płatnej telewizji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA