fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Są amatorzy na stare, drogie mieszkania

Za 3-pokojowy lokal (124 mkw.) w kamienicy z 1937 r. przy ul. Londyńskiej na Pradze Południe trzeba zapłacić 1,3 mln zł
Rzeczpospolita
Atrakcyjny lokal zbudowany przed wojną nie traci na wartości. Zwykle znajduje się klient skłonny wydać nawet kilka milionów złotych na takie mieszkanie
Najstarsze mieszkania, domy czy kamienice, jakie trafiają na sprzedaż w Warszawie, powstawały z reguły w latach 20. – 30. ubiegłego wieku, a więc nie mają jeszcze 100 lat. Czasem pojawiają się też na rynku oferty z XIX wieku, zwykle jednak wymagające kapitalnego remontu.
– Jednak w przypadku nieruchomości zabytkowych na terenie Warszawy możemy mówić zazwyczaj o szkielecie, który pozostał po działaniach wojennych, a samo wnętrze jest już wynikiem odbudowy – zaznacza Andrzej Adamczyk z biura Maxon Nieruchomości. Choć stare mury nie są tanie, zawsze znajdą swoich amatorów, nawet w czasach kryzysu.
[srodtytul]Drogie oferty[/srodtytul]
Najniższe ceny za lokal w kamienicy wahają się w granicach 9 – 10 tys. zł za 1 mkw. – Np. w kamienicy z lat 20. przy ul. Czerwonego Krzyża mamy na sprzedaż lokum za 17 tys. zł za 1 mkw., a przy ul. Filtrowej mieszkania kosztują 16 – 17 tys. zł za 1 mkw. Są to ceny ofertowe – zaznacza Andrzej Adamczyk.
Biorąc pod uwagę, że takie mieszkania są zwykle duże, nabywcy muszą się liczyć z wydatkiem kilku – kilkunastu mln złotych. Zakup przedwojennej willi czy domu jednorodzinnego to również wydatek kilku mln zł, nie mówiąc o dodatkowych kosztach remontu. Np. w bazie Emmersona znajduje się dziś na sprzedaż na Mokotowie pół bliźniaka o pow. 550 mkw. za 7,9 mln zł, natomiast nieco mniejszy dom o pow. 294 mkw. (również pół bliźniaka) kosztuje 4,3 mln zł. Natomiast w Radości za starą przedwojenną willę o pow. 200 mkw. sprzedawca żąda 1,7 mln zł.
– Z każdym rokiem takie nieruchomości będą zyskiwać na wartości. Jest przecież grupa klientów, którzy chcą wyjątkowego lokum i zarazem nienowoczesnego. Są też w stanie zapłacić za to marzenie odpowiednią cenę – zapewnia Waldemar Oleksiak z biura nieruchomości Emmerson.
[srodtytul]Brak chętnych[/srodtytul]
Pojawiają się też, choć sporadycznie, propozycje sprzedaży całych kamienic. Joanna Iwanowska z agencji Polanowscy Nieruchomości zaznacza, że jeśli właściciel kamienicy w dobrej lokalizacji dysponuje środkami na jej remont i utrzymanie – takiej nieruchomości się nie pozbywa, ponieważ jej wartość nie spadnie, a raczej wzrośnie. Na sprzedaż więc z reguły trafiają mieszkania czy budynki, których właściciel nie jest w stanie ich utrzymać lub potrzebuje gotówki. Kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu mln zł.
– Taką ofertą interesuje się wiele osób. Jednak o transakcji zadecyduje wiele czynników: od lokalizacji, poprzez cenę, kondycję budynku, jego stan prawny, otoczenie itd. Są kamienice z cenami nieadekwatnymi do stanu budynku i lokalizacji, więc sprzedają się latami – twierdzi Iwanowska.
Dodaje, że w ostatnim czasie chętnych na całe budynki w ogóle nie było. Zaznacza też, że takimi ofertami interesują się głównie firmy, nie osoby fizyczne. Z reguły najciekawsze budynki, biorąc pod uwagę lokalizację, adres, charakter czy architekturę, mają przydzielonych lokatorów z kwaterunku. Gdy spadkobiercy właścicieli odzyskują kamienice, maja dodatkowy problem. – Ponadto niektóre z odzyskiwanych kamienic są w fatalnym stanie, nowy właściciel musi więc dysponować dużymi środkami na remonty. Takie perełki są jednak odzyskiwane, remontowane i wystawiane na sprzedaż – m.in. spółka Engel Group odnowiła kamienicę przy Emilii Plater 10, Orco Property Group – Mokotowską, a Restaura odnawia Piękną 44 – wylicza Joanna Iwanowska.
[ramka][b]Oferty sprzedaży, przedwojennych nieruchomości[/b]
>> Mokotów, pół bliźniaka, 10 pokoi, pow.: 550 mkw., cena 1 mkw.: 14,5 tys. zł, cena całości: 7,9 mln zł
>> Żoliborz, pół bliźniaka, 7 pokoi, pow.: 270 mkw., cena 1 mkw.: 26,7 tys. zł, cena całości: 7,2 mln zł
>> Śródmieście, mieszkanie w kamienicy, 3 pokoje, pow.: 100 mkw., cena 1 mkw.: 18,8 tys. zł, cena całości: 1,9 mln zł
>> Środmieście, mieszkanie w kamienicy, 3 pokoje, pow.: 96 mkw., cena 1 mkw.: 18,2 tys. zł, cena całości 1,8 mln zł
>> Wawer, dom wolno stojący, 7 pokoi, pow.: 200 mkw., cena 1 mkw.: 8,7 tys. zł, cena całości: 1,7 mln zł
[i]źródło: Emmerson, Oferty.net[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA