fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wybrane z tygodnia

Oliver i spółka
PAT
Trzynastka 0.07, TVP Info, sobota
Przejmujący film Ewy Borzęckiej o matce samotnie wychowującej trzynaścioro dzieci.
Istnienie i tajemnica. Stefan Swieżawski 12.00, TVP Kultura, poniedziałek
Sylwetka wybitnego historyka filozofii i filozofa – profesora Stefana Swieżawskiego (1907 – 2004), świeckiego audytora II Soboru Watykańskiego. Napisał ponad 250 prac naukowych, w tym „Dzieje filozofii europejskiej XV wieku” – najobszerniejsze dzieło w literaturze światowej poświęconego filozofii tego okresu. Realizacja – Paweł Woldan.
Dziennik pilota Góry 21.55, TVP Polonia, wtorek
Bohaterem filmu jest pułkownik Tadeusz Góra, pilot, który w 1938 roku ustanowił rekord świata, lecąc szybowcem z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik koło Wilna. ? Teatr wojny23.35, TVP 1, środaPortret Stefana Brzozy, którego autor filmu – Jerzy Zalewski, nazywa „człowiekiem myślącym i czującym, opisującym świat swoimi piosenkami”. Od 18. roku życia Brzoza był zaangażowany w działalność opozycyjną, po grudniu 1981 roku zaczął uciekać w szaleństwo.
Pakistan – nowe pokolenie Talibów 0.20, TVP 2, środa
Brytyjscy filmowcy o samobójczych zamachach dokonywanych przez dzieci.
Oliver i spółka
Mały kotek Oliver zostaje wraz z rodzeństwem w kartonowym pudle na ulicy. Ludzie poruszeni widokiem biednych stworzeń, przygarniają większość z nich. Gdy zapada zmrok, tylko Oliver wciąż tkwi w kartonie. Nazajutrz przerażony i głodny kotek bezskutecznie próbuje zdobyć pożywienie. Przypadkowo poznaje psa włóczęgę o imieniu Bajer, który doprowadza go do nędznego mieszkania kloszarda Fajansa. Razem z nim przebywają tam inne psy: Tito, Francis i Rita, pomagające Fajansowi w jego złodziejskim fachu. Szybko przyjmują Olivera do bandy. Wkrótce Fajans zadłuża się u bezwzględnego Szychy i grozi mu śmierć. By zdobyć pieniądze, psy postanawiają ukraść luksusową limuzynę.
9.45 | tvp 1 | sobota
Słodki zakład
Do bukmachera Jonesa, zwanego przez znajomych Smutasem, przychodzi pewnego dnia młody wdowiec z sześcioletnią córką. Zdesperowany mężczyzna błaga o udzielenie pożyczki. Uzyskane pieniądze zamierza przeznaczyć na zakład w wyścigach konnych. Gdy jego prośby nie przynoszą efektu, postanawia w zamian za skredytowanie zakładu zostawić w zastaw córeczkę. Jones wyraża na to zgodę, dając ojcu czas do wieczora. Jednak mężczyzna nie pojawia się ani tego dnia, ani nazajutrz. Wkrótce Smutas dowiaduje się, że popełnił samobójstwo. Urocza dziewczynka trafia pod opiekę bukmachera, wprowadzając wiele radości w jego samotne życie. Ale losem zaginionego dziecka zaczyna interesować się policja.
12.00 | tvp 2 | sobota
Przygody w siodle: Huragan
Trzy nastoletnie przyjaciółki: Carole, Lisa i Stevie, dowiadują się, że właściciele klubu jeździeckiego Pine Hollow, w którym trenują, mają problemy finansowe – bank zażądał spłaty zaciągniętego kredytu. By zdobyć pieniądze, muszą sprzedać tereny wokół stadniny, na których znajdują się trasy jeździeckie. Nastolatki postanawiają pomóc właścicielom klubu...
Chris Martin-Jones zrealizował ciepły film familijny okraszony dreszczykiem niepokoju o losy bohaterów. Morał z niego płynie taki: jeśli się bardzo chce osiągnąć cel, to nawet wbrew wszelkim przeciwnościom losu i złej ludzkiej woli można to osiągnąć. Australijska produkcja przyniesie iście hollywoodzki happy end.
9.10 | czwórka | niedziela
Goonies
Bracia Mikey i Brand znajdują na strychu starą mapę, na której zaznaczona jest droga do skarbu. Rycina należała niegdyś do groźnego pirata Jednookiego Willy’ego. Chłopcy wpadają na pomysł, by odszukać kosztowności. Pieniądze są im bardzo potrzebne – rodzice toną w długach, a wielka firma budowlana zamierza zburzyć ich rodzinny dom i na tym miejscu wybudować luksusowy klub country. Wraz z czwórką przyjaciół Mikey i Brand wyruszają na niebezpieczną wyprawę. Jeśli wierzyć wskazówkom umieszczonym na mapie, skarb powinien się znajdować na starym hiszpańskim galeonie ukrytym w podziemnej grocie, pełnej pułapek i niebezpieczeństw. Młodzi łowcy przygód znajdują wskazane na mapie miejsce.
15.35 | tvn | niedziela
Tajemnice Wielkiej Rafy Koralowej
Tajemnica przetrwania w Wielkiej Rafie Koralowej, rozciągającej się na długości dwóch tysięcy kilometrów u wybrzeży Australii, jest prosta. Wystarczy przestrzegać trzech głównych zasad: zachować gatunek, zjeść i nie zostać zjedzonym. Problemem może być jednak wprowadzenie tego w życie. W gąszczu koralowców czają się setki wygłodniałych szczęk, ponad rafą ocean patrolują rekiny, zabójcze parzydełka wysuwają ukwiały. Umożliwiający wtopienie się w otoczenie skuteczny kamuflaż utrudnia nie tylko wykrycie przez drapieżnika, lecz także przez potencjalnego partnera lub partnerkę do rozrodu. Takie dylematy są udziałem większości z ponad 1500 gatunków ryb zamieszkujących Wielką Rafę.
11.25 | tvp 2 | piątek
Lampart morski i jego ofiary
Koniec lata na Ziemi Grahama, północnej części Półwyspu Antarktycznego. Co roku u tych wybrzeży pojawia się drapieżnik: lampart morski. Powraca na tereny łowieckie, które należą do jego gatunku od tysięcy lat. Wędruje z jednego żerowiska na drugie, wypatrując miejsc, gdzie nie brak młodych, niedoświadczonych pingwinów. Dla lamparta morskiego każda ich wyprawa to gwarancja pożywienia. Nazwa tych zwierząt pochodzi od cętkowanej sierści. Łatwo je rozpoznać dzięki ogromnym szczękom, którymi z siłą imadła chwytają żywe ofiary. Otwór gębowy służy im również do odfiltrowywania skorupiaków przez zazębiające się guzki na zębach trzonowych.
12.50 | tvp 1 | sobota
Pustynne lwy
Ponad dwie dekady temu lwy zniknęły z pustyni Namib. Wybili je członkowie lokalnych plemion, którym drapieżniki atakowały osły – podstawowy na tych terenach środek transportu i komunikacji. Przed około dziesięciu laty wśród tubylców zaczęły krążyć pogłoski,
że lwy wróciły. Z czasem plotek było coraz więcej. Dr Philip Flip Stander postanowił zbadać ich prawdziwość. Zadanie, którego się podjął, to prawdziwa „mission impossible”. Pustynia Namib rozciąga się na tysiącach kilometrów kwadratowych. Przez pierwsze kilka miesięcy uczony trafiał jedynie na ślady. Wreszcie udało mu się wytropić dwie lwice, którym po uśpieniu zamontował nadajniki radiowe. Odkrył, że fama rozchodząca się wśród tubylców ma realne podstawy...
14.25 | tvp 1 | poniedziałek
Lasy deszczowe Malezji
Deszczowe lasy Malezji ukazywane są w legendach i opowieściach jako zielone piekło. Żyje w nich ponad połowa wszystkich znanych na świecie gatunków roślin i zwierząt. Nikt nie wie, ile ich tam występuje naprawdę. Dotychczas naukowcy odkryli dwa miliony gatunków zwierząt i roślin. Żaden gatunek nie może istnieć bez drugiego. To fascynująca sieć skomplikowanych wzajemnych uzależnień, lasy deszczowe Malezji uważane są bowiem za najbogatszy i najbardziej złożony ekosystem na Ziemi. Film przedstawia sposoby przystosowania rozmaitych organizmów do życia na różnych piętrach lasów deszczowych. Niestety, lasy Malezji to raj zagrożony.
11.25 | tvp 2 | czwartek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA