fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

iPad, większy brat iPhone’a

AFP
Piotr Kościelniak
Mniejszy niż laptop, ale większy niż telefon. Gadżet Apple’a pozwala oglądać filmy i Internet oraz bawić się grami
Koniec spekulacji. Steve Jobs pokazał wczoraj wieczorem w San Francisco nowy komputer przenośny z dotykowym ekranem. Tym, jak będzie wyglądał tablet Apple’a, internauci ekscytowali się od kilku tygodni. Atmosferę umiejętnie podsycali marketingowcy firmy, bardzo skąpo dawkując informacje o tym urządzeniu. Podczas wczorajszej konferencji w San Francisco Steve Jobs zaprezentował wreszcie nowy gadżet. Nie sprawdziły się przewidywania dotyczące nazwy – nie iSlate, nie MagicSlate, lecz po prostu iPad. Ale jeżeli chodzi o resztę – parametry techniczne i wygląd – wszystko się potwierdziło.
[srodtytul]Komputery trzeciej kategorii[/srodtytul]
Zgodnie z oczekiwaniami tablet Apple’a ma kolorowy, dotykowy ekran o przekątnej 9,7 cala. Mierzy nieco ponad centymetr grubości i waży ok. 700 g. W środku kryje się procesor zaprojektowany przez Apple’a, od 16 do 64 GB pamięci oraz złącza radiowe Wi-Fi oraz Bluetooth. Standardowy akumulator ma wystarczyć nawet na dziesięć godzin działania.
W zależności od wyposażenia iPad w tej wersji będzie kosztował od 499 do 699 dolarów. To znacznie mniej, niż przewidywali analitycy rynku obstawiający cenę od ok. 700 do nawet 1000 dolarów. iPad pojawi się w sprzedaży najwcześniej w marcu tego roku.
– Jest znacznie bliższy człowiekowi niż laptop i znacznie bardziej funkcjonalny niż telefon – przekonywał Jobs. – Netbooki są do niczego. Są powolne i mają wyświetlacze niskiej jakości – przekonywał. – Ale jest trzecia kategoria urządzeń i my mamy to, co właśnie jest tym czymś.
Zgromadzeni na sali dziennikarze nagrodzili szefa Apple’a prezentującego iPada owacją na stojąco. Jobs pokazywał m.in. przeglądanie stron internetowych z pomocą przeglądarki Safari, kalendarz, mapy i odtwarzacz wideo podobne do tych, które znamy z telefonu iPhone. Nic w tym dziwnego – nowe urządzenie ma korzystać z tego samego systemu operacyjnego (ale dopasowanego do nowej rozdzielczości ekranu: 1024 na 768 punktów) wykorzystującego dotyk palców i gesty. Większość programów napisanych dla iPhone’a ma działać również z iPadem.
– To urządzenie jest niesamowite – ekscytował się Jobs. – Ma najlepszą przeglądarkę internetową, której kiedykolwiek używaliście – mówił. – Dzięki iPadowi trzymacie całą sieć w dłoniach.
iPad będzie również oferowany w wersji z łącznością przez sieć komórkową 3G. W Stanach Zjednoczonych te modele będą kosztować od 629 do 829 dolarów. Te wersje wejdą do sprzedaży w kwietniu. Później Apple zaprezentuje też modele przeznaczone na rynek światowy, w tym europejski.
– Sądzę, że czeka nas kolejna gorączka złota dla programistów tworzących aplikacje dla iPada – mówił AP Scott Forstall odpowiedzialny za oprogramowanie dla iPhone’a.
Dla tych, którzy zamierzają porzucić komputer przenośny na rzecz iPada, Apple przygotował stację dokującą na biurko i podłączaną klawiaturę.
[srodtytul]... i książki[/srodtytul]
Podobne tablety nie są nowością na rynku. Takie urządzenia ma w swojej ofercie wiele firm, pokazywane były one m.in. podczas targów Consumer Electronics Show w Las Vegas na początku stycznia tego roku.
Ale Apple – oprócz umiejętności przyciągania uwagi mediów – ma jeszcze coś. Internetowy sklep z muzyką i filmami, który właśnie został przystosowany do obsługi elektronicznych wydań książek.
– Możecie je załadować bezpośrednio na iPada – mówił wczoraj Jobs, pokazując elektroniczne wersje kolorowych magazynów i książek kopiowanych na ekran iPada. Apple nawiązał już współpracę z wydawcami Penguin, Macmillian i Harper Collins. Ich tytuły będzie można zakupić za pośrednictwem iBookstore. Uruchomiony przez Apple podobny sklep z muzyką jest dziś najpopularniejszym na świecie.
„To najbardziej interesujący aspekt tej premiery. Internetowy sklep z książkami może zrewolucjonizować świat słowa drukowanego w taki sam sposób, w jaki iTunes odmienił przemysł muzyczny” – pisze w BBC Rory Cellan-Jones. „To może oznaczać kłopoty dla sprzedawców czytników e-książek takich jak Amazon czy Sony”. Zdaniem ekspertów ekrany E Ink konkurencyjnych urządzeń lepiej nadają się do czytania książek.
Podczas prezentacji w San Francisco można też było zobaczyć oprogramowanie do przeglądania gazet na ekranie iPada. Na pierwszy ogień poszedł renomowany „New York Times”. – Jesteśmy pionierami następnej wersji cyfrowego dziennikarstwa – mówił Martin Nisenholtz z tego tytułu.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=p.koscielniak@rp.pl]p.koscielniak@rp.pl[/mail]
[ramka][b]Z kim będzie walczyć tablet Apple’a[/b]
Choć na razie iPad praktycznie nie ma konkurentów w swojej klasie, to jednak jego funkcje mogą czynić zeń rywala dla dostępnych dzisiaj czytników e-książek, zwłaszcza w USA, gdzie dostępny będzie serwis iBookstore, oraz netbooków, czyli tanich komputerów przenośnych. Czy jednak im zagrozi? W USA za czytnik Kindle DX z monochromatycznym wyświetlaczem o przekątnej 9,7 cala trzeba zapłacić niemal tyle co za najprostszą wersję iPada – 489 dol. W podobnej cenie można też nabyć netbooki. Ich przewagą w stosunku do iPada jest wbudowana klawiatura oraz porty USB i kart pamięci. Ceną za te udogodnienia jest jednak zdecydowanie większa waga oraz grubość urządzenia. By móc cieszyć się tymi dodatkami w iPadzie, trzeba dokupić do niego odrębne akcesoria.
[i]—mint[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA