fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Specjaliści prześwietlą życiorys kandydata

Background screening nie jest tajnym śledztwem. Zgodę na nie wyraża sam kandydat
PhotoXpress
Jeśli pracodawca nie ufa referencjom kandydata, może zamówić usługę weryfikacji jego życiorysu, czyli background screeningu
Coraz częściej firmy nie zadowalają się informacjami dostarczonymi przez kandydata. Nie wszystkim też wystarczają [link=http://kariera.pl]referencje[/link]. Mogą wtedy skorzystać z mało jeszcze popularnej w Polsce usługi background screeningu, czyli dokładnej weryfikacji danych zawartych w [link=http://kariera.pl]CV[/link] kandydata. Jako pierwsza na polskim rynku wprowadziła ją firma Kroll Background Screening, a od 2009 ma ją też w ofercie krajowy Bigram. – To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i naszych klientów – wyjaśnia Anna Jaranowska z Bigramu.
O wzroście popytu na dokładne sprawdzenie kandydatów mówi także Marta Jaskulska z Kroll Bacground Screening, choć przyznaje, że klientami firmy są głównie zagraniczne spółki. Dla nich szczegółowa weryfikacja pracowników jest często wymogiem w ramach całej korporacji.
Zdaniem Anny Jaranowskiej decydują się na nią zwykle duże firmy w branżach, gdzie istotne jest zaufanie do pracowników, np. w farmacji, bankowości, ubezpieczeniach. Prosząc o sprawdzenie kandydata, pracodawcy najczęściej pytają o ostanie dwa – trzy lata, choć niekiedy sięgają i osiem lat wstecz.
Pracodawców interesuje przede wszystkim zakres obowiązków i [link=http://kariera.pl]czas pracy[/link] kandydata na danym stanowisku. To właśnie te informacje najczęściej są podkręcane w życiorysach – ludzie często przypisują sobie dodatkowe obowiązki albo funkcje, których nie pełnili.
Według Marty Jaskulskiej podstawowa usługa obejmuje weryfikację historii zatrudnienia, wykształcenia i kwalifikacji oraz referencje zawodowe. Dodatkowo można sprawdzić też karalność i wiarygodność finansową kandydata. Jednak background screening nie ma nic wspólnego z tajnym dochodzeniem – odbywa się za pisemną zgodą kandydata i zgodnie z ochroną ustawy o danych osobowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA